Altın son 7 ayın en düşüğünde

İSTANBUL (AA)
12.09.2014 - 14:56 | Son Güncelleme:

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı, ABD'de faizlerin beklenenden daha önce artırılması ihtimalinin etkisiyle 23 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ABD'de faizlerin beklenenden daha önce artırılacağı spekülasyonunun doları güçlendirmesi, yatırımcıların altından uzaklaşmasına neden oldu ve altının ons fiyatı son yedi ayın en düşük seviyesine indi. Eylül ayı başından itibaren düşüş trendinde bulunan altının ons fiyatı bugün 1.232 dolar ile 23 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Analistler, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) gelecek hafta düzenleyeceği toplantıda faizlerin artırılması konusunda yeni bir söyleme geçilmesi durumunda altında mevcut değer kayıplarının artabileceğini belirtiyor.

Altının onsunun teknik olarak 1.232 seviyesindeki kritik desteğini test ettiğini ifade eden analistler, bu seviyenin tekrar üzerine tutunamaması durumunda satış baskılarının kademeli olarak artabileceğini belirtiyor. Altının onsunda 1.232 doların altında sırasıyla 1.225 ve 1.219 dolar desteklerinin takip edileceğini ifade eden analistler, olası yükselişlerde 1.250 doların direnç konumuna gelebileceğini tahmin ediyor.

" Aşağı yönlü trend hala devam ediyor"

Konuyla ilgili sorularını yanıtlayan ALB Menkul Değerler Analisti Arda Coşar, yakın zamana kadar Ukrayna ve Rus muhaliflerin ateşkes üzerinde anlaşmasının altına satış baskısı getirdiğini ifade etti. Coşar, altının haziran ve temmuz aylarında Ukrayna ve Irak'taki çatışmalar sebebiyle yaşadığı yükselişlerin zayıf kaldığını belirterek, olumlu ABD verileri altında yaşanan yükselişi sınırladığını kaydetti.

Ayrıca ABD'de büyüme ve istihdam olmak üzere ekonomik toparlanmanın devam etmesinin Fed'in faiz artırım endişelerini yükselttiğini aktaran Coşar, bu durumun altında satış baskısına sebep olan diğer bir etken olduğunu dile getirdi.

Coşar, bu iki etkenden dolayı altında aşağı yönlü trend oluştuğunu ve o trendin hala devam ettiğini vurgulayarak, altının satış baskısından kurtulması için 1.240 dolar direncini kırıp üzerinde kalıcı olması gerektiğini kaydetti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı