GeriAvrupa Altın Şafak'a büyük operasyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın Şafak'a büyük operasyon

Altın Şafak'a büyük operasyon
refid:24807316 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'daki aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin lideri, ve sözcüsü tutuklandı. Bu kişilerin dışında milletvekilleri de dahil pek çok partili hakkında tutuklama emri bulunuyor.

Partinin lideri 56 yaşındaki Nikos Michaloliakos, parti sözcüsü Ilias Kassidiairis tutuklandı. Yüksek Mahkeme Savcısı’nın yakalama emri üzerine gözaltına alınan Mihaliolakos ve Kasidiaris ifade vermek üzere Atina’daki Yunan Polis Teşkilatı Terörle Mücadele Dairesi’ne götürüldüler.

Edinilen ilk bilgilere göre, Mihaliolakos ve Kasidiriaris “organize suç örgütü kurmak ve yer almak” ile suçlanıyor. Savcı, Altın Şafak’ın lideri ve sözcüsünden başka üç milletvekili ve 33 parti üyesi için yakalama emri verdi. Bu sayının artabileceği söyleniyor.

Yunanistan’da 1974 yılında demokrasiye geçişten bu yana ilk kez parlamentonun milletvekili dokunulmazlıkları kaldırma kararı olmadan bir parti lideri ve milletvekilleri gözaltına alındı.

18 Eylül'de ırkçılık karşıtı çizgisiyle bilinen solcu müzisyen Pavlos Fissas'ın Altın Şafak taraftarı olduğunu söyleyen bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi tüm ülkede büyük öfke yaratmıştı. Altın Şafak, katilin partiyle bir bağı olmadığını söylemişti.

Tutuklamalar, Altın Şafak Partisi'nin parlamentoyu terk etme tehditlerinden bir gün sonra gerçekleşti. Böyle bir hamle, uluslararaı kurtarma fonlarının yarattığı acı reçetelerle reformlar yapmaya çalışan ve ekonomik krizle boğuşan ülkede, yeniden seçimlerin yapılmasını zorunlu kılabilirdi. Altın Şafak'ın mecliste 18 milletvekili bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle