''Altın Ayı'' için 19 film yarışacak

Ali VARLI / BERLİN
20.01.2015 - 11:47 | Son Güncelleme:

5-15 Şubat tarihleri arasında 65.'si yapılacak Berlinale Film Festivali'nde Altın Ayı için 19 film yarışacak. Festival boyunca dünyanın her yerinden 400'den fazla film sinemaseverle buluşacak. Festivalin yan bölümlerinden Forum'da Nefesim Kesilene Kadar', Generasyon'da ise 'Gri Bölge' ile 'Kar Korsanları' gösterilecek. Halil Altındere kısa film jürisinde görev yapacak.

DÜNYA sinemasının kalbi 5-15 Şubat tarihleri arasında Berlin'de atacak. Bu yıl 65.'si düzenlenecek Berlinale Film Festivali'nin yarışma bölümünde 19 film Altın Ayı için yarışacak. Festivalin en büyük ödülü olan Altın Ayı ve Gümüş Ayı için bu yıl yarışacak filmler arasında Türk filmi bulunmuyor. Festivalin açılışı ise 'Nobody Wants the Night' filmi ile olacak. İspanya, Bulgaristan ve Fransa'nın ortak yapımını filmin yönetmenliğini Isabel Coixet yaptı.

29 YAPIMCI ÜLKE

Festivalde yarışma bölümünde yer alan filmlerin büyük çoğunluğu farklı ülkelerin ortak yapımı ile çekildi. Arnavutluk, Belçika, Şili, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Guatemala, Honghong, İtalya, İran, Japonya, Kanada, Kosova, Meksia, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya, İsveç, İsviçre, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Amerika Birleşik devletleri, Vietnam ve Çin'den filmler festivalde yarışacak. Altın ayı ödülü kimin aldığı ise 14 Şubat akşamı yapılacak törenle açıklanacak. Berlinale'nin Panorama bölümünde bu yıl 29 ülkeden 34 film gösterilecek. Geçen yıllarda panorama bölümünde Türk yapımı filmler gösterilirken bu yıl 34 film arasında Türk filmi bulunmuyor.

YAN BÖLÜMLERDE ÜÇ FİLMLE

Berlinale'de Türkiye sineması şimdiye kadar iki kez en büyük ödül olan Altın Ayı kazandı. İlkini 1964 yılında Metin Erksan'ın yazıp yönettiği 'Susuz Yaz' ile, ikincisini de 2010 yılında da Semih Kaplan'ın 'Bal' filmiyle aldı. Bu yıl ise Altın Ayı için yarışacak Türk filmi bulunmuyor. 45.'si yapılacak Forum bölümünde aralarında Emine Emel Balcı’nın yazıp yönettiği ‘Nefesim Kesilene Kadar’ ile birlikte 43 film beyaz perdeye yansıyacak. 'Nefesim Kesilene Kadar' filmi festivalde dünya galasını yapacak. Berlinale'nin Generasyon bölümünde ise bu yıl 35 ülkeden uzun ve kısa metrajlı 65 film gösterilecek. Yarışacak filmler arasında iki de Türk filmi bulunuyor. Faruk Hacıhafızoğlu’nun ilk uzun metrajlı filmi ‘Kar Korsanları’ ile oyuncu Derya Dönmez'in yazıp yönettiği kısa metrajlı 'Gri Bölge' filmleri de gösterilecek. 'Gri Bölge' Generasyon 14plus bölümünde yarışacak. Dönmez'in ikinci filmi olan Gri Bölge'de anne kız arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Halil Altındere ise kısa film jürisinde üye görev yapacak.


ALTIN AYI İÇİN YARIŞACAK FİLMLER

Festivalde şu filmler Altın ve Gümüş Ayı için birbiriyle yarışacak:

Aferim: Romanya, Çek ve Bulgar ortak yapımı.

El botón de nácar: Fransa, Çin ve İspanya ortak yapımı Belgesel film

The Club: Pablo Larraín'nin Şili yapımı.

Ten no chasuke: Sabu'nun yönettiği Japon yapımı

Vergine giurata: İtalya, İsviçre, Almanya, Arnavutluk ve Kosova ortak yapımı.

45 Years: Andrew Haigh'ın İngiliz yapımı.

Als wir träumten: Andreas Dresen'in Almanya Fransa ortak yapımı.

Body: Polanya yapımı filmi Malgorzata Szumowska yönetti.

Unsere sonnigen Tage: Di Phan Dang filmine Vietnam, Fransa, Almanya ve Hollanda yapımınını üstlendi.

Eisenstein in Guanajuato: Hollanda, Meksika, Belçika ve Finlandiya ortak yapımı filmi Peter Greenaway yönetti.

Ixcanul Volcano: Jayro Bustamante'nin çektiği filmin yapımcılığını Guetamala ve Fransa üstlendi.

Diary of a Chambermaid: Benoit Jacquot'un filmini Fransa veBelçika yapımcılığğını yapıyor.

Knight of Cups: Amerikan filmi. Yönetmen Terrence Malick.

Nobody Wants the Night: İspanya, Bulgaristan ve Fransa'nın yapımcılığını yaptığı filmi Isabel Coixet yönetti.

Under Electric Clouds: Alexei German'in filminin yapımını Rsuya, Ukrayna ve Polonya üstlendi.

Queen of the Desert: Amirakans filmi. Yönetmeni ise Werner Herzog.

Taxi: İranlı ünlü yönetmen Cafer Panahi'nin filminin yapımını ülkesi üstlendi.

Victoria: Alman filmini Sebastian Schipper yönetti. Gone with the Bullets: Wen Jiang'ın yönetmenilğini yaptığı filmin yapımını Çin, Amerika ve Honghong yapıktı.

lki Emine Emel Balcı’nın yazıp yönettiği ‘Nefesim Kesilene Kadar’, festivalin yan bölümlerinden Forum’da dünya galasını gerçekleştirecek. Balcı’nın ilk uzun metrajlı filmi, bir tekstil atölyesinde ortacılık yapan Serap’ın (Esme Madra) hikâyesini konu alıyor.

Diğer Türkiye yapımı film ise oyuncu Derya Durmaz’ın yazıp yönettiği kısa film ‘Gri Bölge.’ Festivalin Generations 14plus bölümünün kısa film yarışmasında yer alan film, Nazan Kesal ve Nazlı Bulum’un rol aldığı bir yapım. Daha önceden de Faruk Hacıhafızoğlu’nun ilk uzun metrajlı filmi ‘Kar Korsanları’nın festivalde Generation’da gösterileceği ve Halil Altındere’nin kısa film jürisinde görev yapacağı açıklanmıştı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı