GeriAvrupa Almanya'nın Kiel kentinden Suriyelilere yardım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'nın Kiel kentinden Suriyelilere yardım

Almanya'nın Kiel Belediyesi tarafından iç savaş mağduru Suriyeliler için başlatılan kampanyada toplanan 100 bin Euro, yardım çalışmalarında kullanılması amacıyla Hatay Büyükşehir Belediyesine aktarıldı.

Kiel Belediye Meclisi Başkanı Hans-Werner Tovar ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş'ı makamında ziyaret etti. Tovar, ziyaretinde yaptığı konuşmada, yaklaşık 2,5 ay önce Hatay'a geldiklerini ve Suriyelilerin yaşadığı dramı gördüklerini söyledi.

HALKLAR ARASINDAKİ DUYARLILIK

Türkiye'den ayrıldıklarında onlar için yardım toplamaya karar verdiklerini belirten Tovar, "Kardeş şehrimiz Hatay'da savaştan kaçan çok sayıda Suriyeli yaşıyor. Maddi anlamda az da olsa yardımda bulunmamız gerekiyor. Bu nedenle Kiel'de Suriyeliler için yardım kampanyası başlattık. Bunun çok önemli olduğuna inanıyorum. Halklar arasındaki duyarlılığını yansıttığına inanıyorum. Topladığımız 100 bin Euro dışında yardımlarımız devam edecek" ifadesini kullandı.

Hatay'a geldiklerinde kendilerini vatanlarında gibi hissettiklerini vurgulayan Tovar, bu kenti çok beğendiğini belirtti.

KİEL KADAR GÜVENLİ

Tovar, bir gazetecinin, "Son yıllarda Hatay'da yaşanan olaylar nedeniyle güvenlik kaygısı yaşadınız mı?" sorusunu, "Kiel'de kendimi ne kadar güvende hissediyorsam, burada da aynı şekilde rahatım. 30 kilometre ötede savaş olmasına rağmen herhangi bir olumsuz durum yaşamadım. Kiel'e gittiğimde Almanlara Hatay'a gelmeleri yönümde tavsiyelerde bulunacağım. Hatay, Kiel kadar güvenli" diye yanıtladı.

Savaş ise, Suriye'deki olayların başından bu yana kente pek çok ülkeden büyükelçi, siyasetçi, akademisyen, iş adamının geldiğini ve sığınmacıların durumuyla ilgili araştırma yaptığını anlattı.

ATEŞE SU TAŞIYORLAR

Hiçbirinden geri dönüş alamadıklarını ifade eden Savaş, "Kiel'deki halk, buradaki drama destek için ateşe su taşımaya başladı. Miktar çok fazla değil belki ama bizim için çok anlamlı bir bağış oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Bu bağış konusunu Vali Ercan Topaca ile görüştüklerini aktaran Savaş, paralarla Suriyeliler için iki konteyner okul inşa etmeye karar verdiklerini dile getirdi.

Savaş, Tover ile Kiel halkına, yardımları için teşekkür etti. Daha sonra Savaş ve Tover, birbirlerine şehirlerini simgeleyen hediyeler verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle