GeriAvrupa Almanya’nın ‘Ebu Garip’i yargı önünde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’nın ‘Ebu Garip’i yargı önünde

Almanya’nın ‘Ebu Garip’i yargı önünde

Almanya’nın Burbach kentindeki mülteci yurdunda mültecilere ağır şekilde işkence yapan 30 güvenlik görevlisi yargı önüne çıktı.

SIEGEN Mahkemesi’nde bu kadar büyük bir duruşmaya yeterli salon olmadığı için duruşma Siegerhalle hangarında yapılıyor. Duruşmaya, savcının 155 sayfalık iddianameyi okumasıyla başlandı. İddianameye göre 24 ve 63 yaşları arasındaki 30 güvenlik görevlisi, 54 olayda tehlikeli adam yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve zorlama suçlarından yargılanacak.

DÜNYA AYAĞA KALKMIŞTI
‘Almanya’nın Ebu Garip olayı’ olarak nitelenen olay, sanıklardan birinin işkence görüntülerini cep telefonuyla kaydetmesi sonucu ortaya çıktı. 2013 sonu ile 2014 Eylül ayına kadar Burbach mülteci yurdunda yaşanan olayların görüntüleri tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Görüntülerde bir güvenlik görevlisi Faslı bir mültecinin boynuna ayağındaki botla bastırıyor. 27 saniyelik video görüntüsünde elleri kelepçeli mülteci başına ve karnına yediği darbelerle yerde yatıyor. Başındaki bir güvenlik görevlisi, “Bir tane daha ister misin? Çeneni dağıtayım mı ha? Kendi kusuntun üzerinde yat uyu şimdi” diye bağırıyor.

123 NUMARALI ‘SORUN ODASI’
İşkencenin mülteci yurdunda ‘Sorun Odası’ adı verilen 123 numaralı odada yapıldığı belirlendi. European Homecare şirketinde çalışan güvenlik görevlileri yurtta sigara, içki içen, kurallara uymayan mültecileri bu odaya getirip dövüyor ve üç gün odada eli kolu kelepçeli hapis tutuyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle