GeriAvrupa Almanya’dan Suudilere silah satışına izin çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’dan Suudilere silah satışına izin çıktı

Almanya’dan Suudilere silah satışına izin çıktı

Almanya, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkcı’nın öldürülmesinin ardından Suudi Arabistan’a silah satışını durdurma kararı almıştı. Federal Hükümet Savunma Komisyonu, yaptığı gizli toplantıda Suudi Arabistan’a silah satışına ilk onayı verdi.

BAŞBAKAN Angela Merkel’in başkanlığında ve çok sayıda bakanın yer aldığı Federal Güvenlik Konseyi, Suudi Arabistan dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Endonezya, Katar ve Singapur’a da teslimat onayı verdi. Federal hükümetin Suudilere Arabistan’a silah satışına yeniden onay vermesi muhalefetin tepkisine neden oldu. Yeşiller Partisi güvenlik uzmanı Agnieszka Brugger, “Koalisyon hükümetinin Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurması, basit bir alaycı aldatma manevrasıdır” açıklamasında bulunarak tepki gösterdi.
Almanya’nın Suudi Arabistan’a doğrudan silah satmadığı, AB ülkeleri Fransa ve İngiltere ile ortak olarak üretilen silahlara Almanya’nın parça ürettiği, ortak üretilen silahların Suudi Arabistan’a ihraç edilmesine karşı çıkmasının Almanya ile Fransa arasında gerginliklere neden olduğu biliniyor.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle