GeriAvrupa Almanya’dan Suudi Arabistan’a silah satışına onay
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’dan Suudi Arabistan’a silah satışına onay

Almanya’dan Suudi Arabistan’a silah satışına onay

Almanya Federal Güvenlik Konseyi, hükümetin, Yemen iç savaşındaki rolü nedeniyle eleştirdiği Suudi Arabistan’a 254 milyon euroluk silah ihracatı yapılmasına onay verdiği bildirildi.

ALMANYA Ekonomi Bakanlığı’ndan Yeşiller Partisi’nin soru önergesine verilen yanıta göre, bu yılın 14 Mart ve 23 Eylül tarihleri arasında 87 silah ihracatı talebine onay verildi. Bu talepler içinde Suudi Arabistan’ın 254 milyon euro değerinde silah talepleri de yer aldı. Söz konusu cevapta, ihracatına izin verilen silahlar hakkında bilgi verilmezken, silah ihracatına izin verilen ülkeler arasında Suudi Arabistan’la birlikte Yemen iç savaşında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün gibi ülkeler de yer aldı.
Almanya ile Suudi Arabistan arasında 10 aydır devam eden diplomatik gerginlik, geçen hafta Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in New York’ta yaptıkları görüşmeyle sona ermişti.

BERLİN ÖZÜR TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMİŞTİ
Almanya eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Suudi Arabistan’ı Orta Doğu’da macera peşinden koşmakla suçlamasının protesto amacıyla Riyad yönetimi, geçen yılın kasım ayında büyükelçisini geri çekmişti. Berlin, Suudi Arabistan’ın özür talebini geri çevirmiş, gergin ilişkiler iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri de olumsuz etkilemiş ve Suudi Arabistan’da Alman şirketlerin aldığı işlerde önemli azalma görülmüştü. İki dışişleri bakanın görüşmesinde Suudi Arabistan büyükelçisinin Almanya’ya dönmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

YÜZDE 75’İ YARDIMA MUHTAÇ
Almanya, 2016’da Suudi Arabistan’a 530 milyon euro değerinde silah ihracatına izin verirken, geçen yıl bu rakam 249 milyon euroya gerilemişti. Yemen’de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutarken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten beri Yemen hükümetine destek veriyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre iç savaşın devam ettiği Yemen’de ülke nüfusunun yüzde 75’i yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle