GeriAvrupa Almanya'dan IŞİD'e 1200 militan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'dan IŞİD'e 1200 militan

Almanya'dan IŞİD'e 1200 militan

Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan Türk ailesi, çocuklarının IŞİD'e katılması üzerine çözüm ve destek bulmak amacıyla Türkiye'ye geldi. Acılı aile, TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek yaşadıkları paylaştı ve Türk hükümetinin duyarsızlığını eleştirdi. Aileye destek olmak için gelen Türk asıllı şampiyon boksör İsmail Özen'in söyledikleri de endişe verici: "Giden her bir Türk genç yakında gelir burada bir canlı bomba olur. Buna kim izin veriyorsa cebinde bir akrep taşıyor. Hükümetin Türk halkının bu konuda çok duyarlı olması gerekiyor. Çünkü en büyük destek Türkiye'den."

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. Aygün, Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan ve çocukları IŞİD'e katılan bir Türk ailesinin mensupları ile basının karşısına çıktı.

IŞİD'İ BESLEYEN DAVUTOĞLU'NUN BAŞBAKAN OLMASI UTANÇ VERİCİ
Basın toplantısının başında kısa bir konuşma yapan Aygün, adını F.K. olarak açıkladığı gencin Hamburg kentinden 4-5 hafta evvel 18 kişilik grupla Türkiye'ye geldiğini ve oradan da IŞİD'e katıldığını söyledi. Aygün, aile ile birlikte "Bu gencin nasıl IŞİD'e katıldığına, Türkiye'nin Suriye'ye giden militanları nasıl desteklediğine, sınırların nasıl kevgir haline geldiğine" dair açıklamalar yapacaklarını dile getirdi. Ardından da bu konudaki tutumundan dolayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'un eleştirdi. Davutoğlu'nun isminin şimdi Başbakan olacak diye anıldığını hatırlatan CHP milletvekili, "Ben Davutoğlu'nun başbakanlığını, IŞİD denen canavar örgütü yaratan kişinin merkeze taşınması olarak görüyorum. Ortadoğu'da IŞİD'i beslemiş büyütmüş bir insanın Başbakan olmasının utanç verici olacağını söylemek istiyorum." şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE CİDDİ ŞEKİLDE KAOSA SÜRÜKLENİYOR'
Ardından Hamburg'da yaşarken IŞİD'e katıldığı söylenen gencin amcası Murat Keskin konuştu. Yeğeninin 4 hafta önce IŞİD'e katıldığını ve ellerindeki belgelerle bunu doğruladıklarını belirten Keskin, yeğenleri için kaygılandıklarını ifade etti. Keskin, ikinci olarak kaygılandıklarını noktanın ise "Türk makamlarının duyarsız kalması" olduğunu anlattı: "Ortadoğu'da çok uluslu güçlerin bir stratejisi var ve bu strateji de burayı kan gölüne çeviriyor. Türk makamlarının buna duyarsız olması bizi rahatsız ediyor. Türkiye ciddi şekilde kaosa sürükleniyor. 100 yıllık dostlar bir gecede düşman oluyor."

'ÇOCUĞUMUZ ÖLSE CENAZESİNİ BİLE ALAMAYACAĞIZ'
Almanya'da gençlerin IŞİD'e katılması hakkında bilgi de veren Murat Keskin, özellikle Selefi akımının etkisiyle özellikle Türkiyeli, Bosnalı ve Çeçen gibi gençlerin örgütlendiğini belirtti. Bu gençlerin militan olarak yetiştirilip Türkiye üzerinden Suriye ve Irak'a gönderildiğini söyleyen Keskin, "Amacımız kamuoyunda duyarlılık oluşturmak. Bizim başımıza gelen, diğer ailelerin başına gelmesin istiyoruz. Basının da gerekli duyarlılığı göstermesini istiyoruz. Biz 4 haftadır uyku uyuyamıyoruz. Daha da kötüsü çocuğumuzun yaşayıp yaşamadığı konusunda bilgi sahibi değiliz, iletişim kuramıyoruz. Ölse cenazesini alamayacağız." ifadelerini kullandı.

'IRAK VE SURİYE'YE GEÇİŞLER TÜRKİYE ÜZERİNDEN'
IŞİD'e katılım için geçiş noktasının Türkiye olmasının vahim bir durum olduğunu sözlerine ekleyen Keskin, "Hepsinin Türkiye üzerinden Irak ve Suriye'ye geçtiğini duyuyoruz. Orada eğitim alıp sonra tekrar Türkiye'de çeşitli kamplara gelip eğitim alıp tekrar bölgeye gittiğini duyuyoruz. Topladığımız bilgilerle baktığımızda böyle bir sonuca varıyoruz." dedi.

'ALMANYA'DA IŞİD'E KATILIM 1200'ÜN ÜZERİNDE'
Yeğeninin IŞİD'e katıldığını duyar duymaz çeşitli kurumlara gittiklerini belirten Murat Keskin, "İlk etapta bizim çocuğumuzun gittiğini haber almıştık ama Hamburg'dan 18 kişi gitmiş. İçinde Almanı var, Bosnalısı var. Son 1 yıl içinde 400'e yakın katılım olduğu ve içinde yüzde 10'unun Türkiyeli çocuklar olduğu söyleniyor. Avrupa'da 3 bine yakın katılım olduğu, bunlardan bin 200'ünün Almanya'dan olduğu söyleniyor. Alman devletinin duyarsızlığı da sorgulanmalı." diye ekledi.

Olayı duyduktan sonra yeğeninin gittiği camiye gittiklerini anlatan Keskin, orada gördüklerini ve yaşadıklarını ise şöyle aktardı: "Caminin yönetimi bize şunu söylüyor, 'Müslümansanız biz sizinle sohbet edeceğiz, namaz kılacaksınız ondan sonra, sizinle sohbet edeceğiz.' En son ben 'Ben Müslüman değilim, namaz kılmayı da bilmiyorum' dedim. Sohbet etmeye başladık. 'Çocuğunuzu tanımıyoruz. Günde 100 çocuk geliyor buraya.' dediler. Orada bir genç 'ben tanıyorum' dedi. Bu kişinin görüntülerini aldık. Sonra araştırdık ki, bizim yeğen bu kişiyle geziyor 3 aydır. Pikniğe gidiyor, Hamburg'un çeşitli yerlerinde toplu halde namaz kılıyorlar. Girdiğimiz camide masa üstünde Arapça kimlikler vardı. Görüntüsünü alamadık ama bunlar araştırılmalı."

'AİLELER KORKUDAN BAŞVURU YAPAMIYOR'
Yurt dışında bu şekilde mağdur olan birçok aile olduğunu belirten Keskin, "Çocuklarının can güvenliği kaygısından dolayı başvuru yapamıyorlar, seslerini çıkartamıyorlar. Orada Alman makamlarına başvurduk. 'Eskiden bir aile geliyordu ama son bir iki ayda 10 - 15 aile geldi' dediler. Biz aileler ortak hareket etmek istiyoruz dedik. Bu ailelerin isimlerini vermek istemiyoruz, dediler. Bir sonuç elde edemedik." şeklinde konuştu.

'IŞİD'DEN DÖNEN BİR ÇOCUK, ANNESİNİ BIÇAKLAMAYA KALKTI'
Şahit olduğu bir başka hadiseyi anlatan Murat Keskin, Bingöl kökenli bir çocuğun IŞİD'e katıldıktan sonra yaralanıp yeniden ailesinin yanına döndüğünü öğrendiklerini belirterek, "Gelen çocuk, annesi evde başı açık olduğu için annesini öldürmeye çalışıyor, bıçakla saldırıyor. Bir başka aile ile tanıştım. 18 yaşında bir çocukları var. Çocuğunu almış Türkiye'ye getirmiş, geçici tedbir olarak. Ama burada ne kadar güvenli ortamda onu bilemiyorum." diyerek yaşanan acı verici durumu anlattı.

'DİYANET CAMİSİNE GİDİYORDU, ORADAN BU GRUBA KATILMIŞ'
Yeğeninin katılmadan önce hareketlerinden şüphelenip şüphelenmediği sorulan Keskin, "Kendisi çok küçük yaşta annesini kaybetti. Orada Diyanet'e bağlı bir camiye gidip geliyordu. Son 3 aydır da bu gruba katılmış" demekle yetindi.

Almanya'da Yeşiller Partisi'nden ilçe milletvekili olan Türk asıllı Gülnur Çam da kısa bir açıklama yaptı. Yaşanan bu durumda Almanya'nın entegrasyon politikalarının da etkisi olduğunu söyleyen Çam, 11 Eylül sonrasında Müslüman kökenli gençlerin iş bulmada zorlandıklarını anlattı.

'AİLELERİN ÇOCUKLARINI KONTROLÜ İÇİN BİR İNİSİYATİF DÜŞÜNCESİ VAR'
Ailelerin çocuklarının IŞİD'e katılması konusunda korkudan ne basına ne konsolosluğa başvurabildiklerini anlatan Gülnur Çam, bunu önlemek adına bir inisiyatif düşündüklerini söyledi. IŞİD'e katılan gençlerin önce tavırlarında değişiklik olduğunu anlatan Çam, "Bunların önceden fark edilmesi açısından bir inisiyatif düşünüyoruz." diye ekledi.

'NEDEN BU KONUDA DUYARLI DAVRANILMIYOR'
Gülnur Çam ardından, Türk hükümetinin politikasını eleştirdi: "Sınırlar neden kaldırıldı, neden elini kolunu sallayarak gidebiliyorlar. Bu dışarıya karşı bir acizliği de ortaya koyuyor. Bütün Avrupa'dan ve dünyadan Alman gençlerinin de gittiği biliniyor. Neden bu konuda daha duyarlı davranılmıyor?"

ŞAMPİYON BOKSÖR: BUNLAR MÜSLÜMANLIKLA ALAKASI OLMAYAN İNSANLAR
Ardından ise kürsüye Almanya'da boks şampiyonu olduğunu belirten İsmail Özen isimli bir Avrupalı Türk çıktı. IŞİD'e katılan militanların Türkiye'deki kamplarda eğitildiğini söyleyen Özen, "Niçin bu türde bu kamplar açık, bu insanlar besleniyor, Suriye ve Irak'a insanları öldürüp geri geliyorlar? Herkesin bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. Niçin bu insanlar Türkiye üzerinden rahatça gidip gelebiliyor? Bunlar Müslümanlıkla alakası olmayan insanlar. Buna destek verenler de alçaklık yapıyorlar." dedi.

'DESTEK OLANLAR CEBİNDE AKREP TAŞIYOR'
Türk hükümetinin politikalarını eleştiren boksör Avrupalı Türk, sorularına "Hükümet adım atmıyor; ama hükümet TIR'larla silah ve mühimmat yardımı yapıyor. Katliam yapan bu insanlara nasıl kucak açılıyor? Şaşkınlıkla izliyorum. Giden her bir Türk genç yakında gelir burada bir canlı bomba olur. Buna kim izin veriyorsa cebinde bir akrep taşıyor. Hükümetin Türk halkının bu konuda çok duyarlı olması gerekiyor. Çünkü en büyük destek Türkiye'den." diye devam etti.

Basın toplantısının sonunda ise CHP Milletvekili Aygün, gencin ailesinin Alman Büyükelçiliği ile görüşeceğini ve ayrıca suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi. Aygün ayrıca çocuğun ailesinden yakın olanların bilerek korktukları için basının karşısına çıkmadığını ama Türkiye'de olduklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle