GeriAvrupa Almanya'da yılda 200.000 kişinin safra kesesi alınıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da yılda 200.000 kişinin safra kesesi alınıyor

Almanya'da yılda 200.000 kişinin safra kesesi alınıyor
refid:28313735 ilişkili resim dosyası

Almanyanın Münih kentinde Türklere özel sağlık bilgilendirilmesi yapıldı.

Münih Schwabing Kliniğinde yapılan toplantıda, Neuperlach Kliniği Genel Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Natascha Nüssler, safra taşları konusunda bir konferans verdi. Özellikle yeterli Almancası olmayan birinci nesil Türklere yönelik toplantıda Prof. Nüsslerin Türkçe başladığı konuşmalarını, asistanı pratisyen hekim Leyla Dost tercüme etti.

AŞIRI KİLOLULAR DİKKAT

Safra kesesi taşlarının aşırı kilolularda ve kadınlarda daha fazla görüldüğüne dikkati çeken Prof. Nüssler, "Hastaların yüzde 80’inde safra taşları kolesterolden oluşur. Bunun yanı sıra ani aşırı kilo kayıpları da neden olurken, irsi, stresli yaşama, düzensiz öğünler, tek düze beslenme ve yaşlılık gibi nedenler de gösterilebilir" dedi.

AÇIK TENLİLERDE RİSK ARTIYOR

Açık tenli insanların daha fazla risk altında olduğuna dikkat çeken Nüssler, "Taşların oluşmasının açık tenlilerde daha fazla görüldüğünü düşünürsek, umarım genelde bildiğim kadarıyla biraz daha koyu tenli olan Türk hemşehrilerimiz bu sorunu daha az yaşıyorlardır" dedi.

AĞRI YOKSA AMELİYAT GEREKSİZ

Safra kesesi taşı ağrıları dayanılmaz bir duruma geldiğinde ameliyatın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Nüssler, ağrısı olmayanların buna gerek duymadığını söyledi. Safra kesesinin depo görevinden başka bir fonksiyonu olmadığını hatırlatan Nüssler, çıkarıldığı takdirde vücudun herhangi bir zarar görmeyeceğini ifade etti.

Almanya'da yılda yaklaşık iki yüz bin hastanın safra kesesi alınmaktadır. Hastaların yüzde 98’inde ameliyat sorunsuz sonlandırılmaktadır. Tedavi edilmeyen safra kesesi iltihaplarında, safra kesesi delinerek, peritonit yapabileceğinden, bu nedenle de hastalığın başlangıcında tedbirler almanın faydalı olduğu belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle