GeriAvrupa Almanya’da Yahudilere kipa uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da Yahudilere kipa uyarısı

Almanya’da Yahudilere kipa uyarısı

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, son günlerde düzenlenen bazı saldırıların ardından Yahudilere, ülkenin büyük kentlerinde dışarda başlarında kipa ile dolaşmamaları çağrısı yaptı.

BERLİN Radyosu’na konuşan Josef Schuster, büyük kentlerde Yahudilerden dikkatli olmalarını istedi. Schuster, prensipte kişinin inancını cüretkar bir biçimde göstermesinin prensipte en iyisi olduğunu, ancak bütün şehirlerde dolaşırken kipa takmamalarını tavsiye ettiğini belirtti.

Antisemitizme karşı başarılı bir şekilde meydan okunulması gerektiğini, aksi taktirde demokrasinin tehlikede olacağını belirten Schuster, olayın sadece antisemitizm ile ilgili olmadığını, ırkçılık ile yabancı düşmanlığının da konunun içerisine dahil olduğunu belirtti. Schuster, “Burada açık bir dur işaretine ihtiyacımız var” dedi.

BERLİN’DE YÜRÜYÜŞ YAPILACAK
Almanya’nın başkenti Berlin’de bugün Yahudilerle dayanışma amacıyla “Berlin Kipa Takıyor” adı verilen bir yürüyüş düzenlenecek.
Berlin’de geçen hafta kipa takmış iki kişi hakaret ve saldırıya uğramış, saldırının görüntüleri internette yayımlanmıştı.
Polis biri İsrailli iki gencin 3 kişinin hakaretine uğradığını ve saldırganlardan biri olan 19 yaşındaki bir Suriyeli mültecinin kemerini çıkararak birine vurduğunu açıklamıştı.
3 saldırgan hakkında hakaret ve yaralama suçlarından kovuşturma başlatılmıştı.
Almanya Yahudileri Merkez Konseyi ülkede son dönemde okullarda Yahudilere yönelik hakaretlerin ve tehditlerin alarm verici bir düzeyde arttığını vurguluyor.
Başbakan Angela Merkel de hafta sonunda yaptığı bir konuşmada bu duruma tepki göstermişti.

OKULLARDA KAMPANYA
Almanya’da eyalet eğitim bakanları ile Almanya Yahudileri Merkez Konseyi ortaklaşa okullarda, “Yahudi Düşmanlığı ile mücadele kampanyası” başlatıldı.
Kampanya kapsamında öğretmenler ortak internet sitesine Yahudilerle ilgili ders malzemesi yükleyebilecek.
Eyalet Eğitim Bakanları Kurulu Başkanı Helmut Holter öğrencileri şiddet ve nefrete karşı bilgilendirmeyi amaçladıklarını söyledi.
Josef Schuster de öğrencilerin Yahudilik hakkındaki bilgilerinin sınırlı olduğunu ve Yahudilere önyargılı davrandıklarını belirtti.
Almanya’da 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından Yahudi nüfus hızla artmıştı.
1989 öncesi 30 binin altında olan bu sayının özellikle eski Sovyet Cumhuriyetlerinden göç edenler sayesinde halen 200 binden fazla olduğu sanılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle