GeriAvrupa Almanya'da terör zanlıların duruşması başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da terör zanlıların duruşması başlıyor

Almanya'da terör zanlıların duruşması başlıyor
refid:27163920 ilişkili resim dosyası

Almanya'da terör eylemi planladığı ileri sürülen selefiler bugün yargı önüne çıkıyor.

Bonn şehrindeki tren garında terör eylemi planladığı ileri sürülen 26 yaşındaki Alman selefi Marco G. ve arkadaşları bugün yargı önüne çıkıyor.

ŞANS ESERİ PATLAMADI
Bonn tren garın 10 Aralık 2012 tarihli kamera kayıtlarına yansıyan görüntülerde bir adamın McDonald's şubesinin önüne mavi spor çantası bırakıp uzaklaştığı görünüyor. Sahipsiz çantanın şüpheler uyandırması üzerine çağrılan polis görevlileri çantayı inceledi ve onlarca kişinin ölümüne yol açabilen bir bomba tespit etti. Bunun üzerine çantanın sahibi kamera kayıtların yardımı ile arandıysa da herhangi bir sonuca ulaşılamadı. Ancak şans eseri patlamayan bombanın saniyeli tapası üzerinde rastlanan DNA izlerin sonradan Marco G.'nin eşi ve 2 yaşındaki oğluna ait olduğu tespit edildi.

SUİKAST PLANLADILAR
O sırada göz altında bulunan Marco G. ve suç ortağı Enea B. , aşırı sağ ve islam karşıtı „Pro NRW“ partinin başkanı Markus Beisicht'e karşı suikast planlamak ile suçlanıyordu. Ayrıca Marco G.’nin evinde yapılan aramada Ceska ve Baretta markalı silah ve bomba üretiminde kullanılan maddeler bulundu.

Marco G.'nin yanı sıra Enea B. (44), Koray D. (25) ve Tayfun S.'nin (24) de yargılanması bekleniyor. Selefi hücre oluşturan bu dörtlünün aşırı sağ ve islam karşıtı „Pro NRW“ partinin başkanı Markus Beisicht'e karşı suikast düzenlemek istediği iddia ediliyor.

"KAN AĞLAYACAKLAR"
İddianamede yer alan ifadelere göre Marco G., 2010 yılbaşı gecesinde elektronik posta yolu ile "kafirlerin kan ağlayacağını" açıklamıştı. Marco G.'nin müebbet hapis ile cezalandırılması bekleniyor.

Nisan ayına kadar sürmesi planlanan 55 duruşmanın iki yıl kadar uzayabileceği tahmin ediliyor.

FRANKFURT'DA GÖZ ALTI
Alman SWR radyosunun bildirdiğine göre, Frankfurt Havalimanı'nda bugün üç Alman İslamcı terör örgütü üyesi oldukları şüphesiyle tutuklandı. Kenya’dan gelen Almanlar, Federal Asayiş Dairesi yetkililerince gözaltına alındı. Üç Alman’ın Doğu Afrika’da Somali’de, radikal İslamcı El- Şebab örgütü için savaştıkları iddia ediliyor. Tutuklamanın ayrıntılarının gün içerisinde verileceği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle