GeriAvrupa Almanya'da taksiciler toplandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da taksiciler toplandı

Almanya'da taksiciler toplandı
refid:27691742 ilişkili resim dosyası

Almanya'da çoğu iş sektöründe 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 8,50 Euro asgari saat ücreti uygulamasına geçecek olması, ülkedeki taksicileri de harekete geçirdi.

Essen şehrinde çalışan ve yeni düzenlemeyle kazançlarını kaybetmek istemeyen taksiciler, haklarını savunabilmek için dün akşam biraraya geldi.

70'i aşkın taksici, 8,50 Euro asgari saat ücret uygulamasının kendilerine kazanç olarak neler getirip neler getirmeyeceğini görüştü.
Büyük bir çoğunluğu Türk olan ve aralarında Alman, Suriyeli ve Lübnanlıların da bulunduğu taksiciler durum değerlendirmesi yaptı.

Taksiciler Essen şehrinde çalışan 500'ü aşkın taksicinin haklarını takip edebilmek ve arkadaşlarına gelişmeleri aktarabilmek için, altı kişilik bir temsilci grubu da seçildi.

8,50'Yİ VERECEK ÇOK TAKSİ ŞİRKETİ YOK

Arkadaşlarının bir araya gelmesinde öncülük yapan ve Essen'de 17 yıldır taksicilik yapan Kadir Yazlık, "Yeni uygulamayla şoför olarak çalışanlar ile taksi iş verenler arasında ortak bir yol bulabilmek için toplandık. Ekmeğini bu sektörden kazanan kimsenin mağdur olmadan çalışabilmesini konuştuk. Yeni düzenlemenin artılarını eksilerini konuştuk arkadaşlarımızla. Essen'de 8,50 asgari ücreti ödeyerek şoför çalıştırabilecek çok taksi şirketi yok. Bu da şoför olarak çalışmak durumunda olanları zora sokacak. İstişarelerimiz devam edecek, haklarımızı takip edebilmek için birlikte hareket etme kararı aldık. Bu tür toplantılara devam edeceğiz“ diye anlattı.

12 yıldır Essen'de taksici olarak çalışan Celal Yavuz ise, "Yeni uygulamayla daha uzun süre mesai yapmamız gerekebilir.Buna karşılıkta 500 yada 600 Euro kaybımızda olabilir.Almanya'da hayat pahalılığı giderek tırmanırken, insanlar sokaklardan şişe toplayıp satarken, bizde haklarımızı korumanın derdindeyiz“ dedi.

Toplantıya katılan Lübnanlı taksici Noureddine Khodr da, "8,50 Euro asgari saat ücreti uygulamasının bize neler getireceğini iyice anlayabilmek için, arkadaşlarımızla toplandık.Amacımız çalışırken kazancımız küçülmesin, hayat şartları kolay değil" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle