Almanya'da süreli sözleşmeyle çalışan işçilerin sorunları büyük

DHA
08.12.2014 - 10:10 | Son Güncelleme:

Almanya'da 2 milyon 700 bin işçi süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor. Çoğunluğu kadın olan bu işçiler 6 ay veya 1 yıllık iş sözleşmeleriyle çalıştıkları için iş hayatında ve günlük yaşamlarında sayısız sorunla karşılaşıyorlar.

IG Bau Sendikası da bu işçilerin sorunlarına dikkat çekmek için bir kampanya yürütüyor. Kampanya çerçevesinde Almanya'nın değişik kentlerinde çeşitli eylemler yapılıyor. Son olarak bir grup işçi, üzerinde taleplerinin yazılı olduğu uzun bir pankartın içine girerek Köln'ün alışveriş caddesi Schildergasse'de dolaştı. Caddeden geçenleri bilgilendirmek için bildiri dağıtan işçilerin eylemi bir saat sürdü.

“HAKLARINI SAVUNMAKTAN KORKUYORLAR”

IG Bau Sendikası'nın Köln Sekreteri Erman Oran konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Almanya'da işverenler, haklarını savunamayan süreli işçileri tercih ediyorlar. Çünkü süreli işçileri işten çıkarmak çok daha kolay. Süreli çalışan işçiler, işverenin tekrar kendisini işe almayacağı korkusunu taşıyorlar. Bu işçiler hasta olduklarında rapor almaktan korkuyorlar. Süresiz sözleşmeleri olmadığı için bankadan kredi çekerken, taksitle eşya alırken ya da ev kiralarken sorunlar yaşıyorlar. Aslında yasalar karşısında süreli ve süresiz sözleşmeyle çalışan işçiler aynı haklara sahipler. Bence haksızlığa uğrayan işçiler korkmadan sendikalardan, avukatlardan yardım alabilirler.”

ÖZEL DANIŞMA HATTI KURULDU

IG Bau Sendikası konuyla ilgili olarak 0391 / 408 52 32 numaralı bir de özel telefon hattı açtı. Süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiler bu numarayı arayarak yaşadıkları sorunları anlattıklarında uzmanlar kendilerine tavsiyelerde bulunuyorlar. Normal arama olarak ücretlendirilen bu özel hat, pazartesiden cumaya kadar 07.00- 20.00 saatleri arasında, cumartesi günleri ise 09.00- 16.00 saatleri arasında hizmet veriyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı