GeriAvrupa Almanya’da ondan daha yüksek alan yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da ondan daha yüksek alan yok

Almanya’da ondan daha yüksek alan yok

Alman otomotiv devi Mercedes Benz’in şefi Dieter Zetsche, mayıs ayında emekli olacak. 1976’dan beri Mercedes’te çalışan 65 yaşındaki Zetsche’nin alacağı emeklilik maaşı da belli oldu. 1 gün için 4 bin 250 Euro.

AYLIK emekli maaşı 129 bin, yıllık ise 1 milyon 550 bini geçecek. Zetsche, Bu rakamlarla ülkede en yüksek maaş alan emekli olacak. Almanya’da en yüksek emekli maaşını uzun yıllar Volkswagen otomobil şirketinin yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüren Martin Winterkorn alıyordu. Winterkorn’un günlük emekli maaşı 3 bin 100 Euro. Hâlâ Daimler Benz Yönetim Kurulu Başkanı olan Dieter Zetsche’nin yıllık kazancı 8 milyon 600 bin Euro.

YERİNE OLA KAELLENIUS GELİYOR
İnşaat mühendisi olan babası Herbert Zetsche’nin Türkiye’de bir baraj projesinde çalıştığı sırada 1953’te İstanbul’da dünyaya gelen ve uzun bıyıklarıyla da tanınan Zetsche, 1976’dan 1998 yılına kadar Daimler’de mühendis olarak değişik kademelerde görev üstlendi. 1998’de ise Daimler AG’nin yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 2006’da dünya devinin yönetim kurulu başkanı seçildi. Zetsche’nin görevden ayrılmasından sonra koltuğuna şirketin araştırma geliştirme bölümü başkanlığını yürüten 49 yaşındaki İsveçli Ola Kaellenius oturacak.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle