GeriAvrupa Almanya'da kurban bayramı hazırlıkları başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da kurban bayramı hazırlıkları başladı

Almanya'da kurban bayramı hazırlıkları başladı
refid:27251536 ilişkili resim dosyası

Kurban Bayramı, 4 Ekim Cumartesi günü tüm dünyadaki Müslümanlar tarafından kutlanacak. Almanya'daki Müslümanlar da şimdiden bayram hazırlıklarına başladılar.

Kurban Bayramı için en önemli hazırlık elbette kurbanlıkların alınması. Bu yüzden Almanya'da yaşayan Türkler çiftliklere giderek kurbanlıklarını alıyor. Çiftliklerde pazarlıklar sonunda alınan kurbanlıklar bayramın birinci veya ikinci günü yine bu çiftliklerde kesilecek.

“FİYATLARDA FAZLA DEĞİŞİKLİK YOK"
Köln'de çiftliği bulunan Doğan Saklar bu yıl da kurbanlık fiyatlarında fazla bir değişiklik olmadığını söyledi. Doğan Saklar, “Kesildikten sonra 20-25 kilogram gelen kuzular 170-200 Euro arasında. Bir yaşında ve kesildikten sonra 50-60 kilogram gelen kuzular 200-220 Euro arasında. Büyükbaş tosunlar 1800-2000 Euro arasında ve bunlar kesildikten sonra 400 kilogram geliyor. İki yaşındaki düveler 1500-1800 Euro arasında ve bunlar kesildikten sonra 300-350 kilogram geliyorlar" dedi.

ÇİFTLİKLERDEN KUBANLIKLARINI SEÇTİLER
Çiftlikten kurbanlık almaya gelen Rasim Gökoluk, “Ben 4 yıldır Almanya'da yaşıyorum, fiyatlar hemen hemen aynı. Türkiye ile Almanya'da bayramları karşılaştırdığımızda arada çok büyük farklar var. Burası gurbet olduğu için bayramda tam istediğimiz gibi eşimizi, dostumuzu gezemiyoruz. Bayram günleri burada ne yazık ki normal işgünü. Herkes işinde gücünde olduğu için fırsat bulup bayramlaşamıyoruz."

TÜRKİYE'DE DAHA PAHALI
Murtaza Kılıç ise, “Her yıl kurban keserim, fiyatlar uygun. Hele Türkiye ile kıyaslayınca çok ucuz. Türkiye'den yüzde 30-40 daha iyi fiyatlar. Kurban alırken eğer kuzu alacaksam en az 6 aylık olmasına ve boyunun annesi ile aynı olmasına dikkat ederim. Ayrıca tüyleri parlak olmalı, kulağında, dişinde bir eksiklik olmamalı, bir sakatlığı bulunmamalı," dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle