Almanya'da kritik sekiz hafta

Hürriyet Haber
29.09.2013 - 10:36 | Son Güncelleme:

Başbakan Angela Merkel'in ortağı Bavyeralı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer, yeni hükümeti kurmak için yapılacak görüşmelerin sekiz hafta içerisinde tamamlanması gerektiğini söyledi.

Bild am Sonntag gazetesinde yayımlanan söyleşide Seehofer, "Yeni hükümeti, bu yıl içerisinde hızlı bir şekilde oluşturmamız gerekiyor" dedi ve bu sözlerinin önlerinde aşağı yukarı sekiz haftalık bir süre olduğu anlamına geldiğini ifade etti.

SPD'DEN GÖRÜŞMELERE ŞARTLI EVET

Seehofer, görüşmelerin sekiz hafta içerisinde tamamlanamaması halinde "tüm dünyanın gözünde gülünç duruma düşeceklerini" vurguladı.

CSU lideri ayrıca, Almanya'nın Euro nedeniyle Avrupa'da ve daha genel anlamda dünyada yerine getirmesi gereken bir liderlik görevi olduğunun da altını çizdi.

YEŞİLLER'DEN DE YEŞİL IŞIK
Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Almanya'da halkın yaklaşık üçte ikisi, CDU/CSU ile Sosyal Demokratlar (SPD) arasında bir koalisyonun kurulmasını istiyor.

SPD, önceki gün Merkel'den gelen koalisyon görüşmeleri teklifini kabul etti, ancak olası bir koalisyon anlaşmasını parti içinde oylamaya sunacağını açıkladı.

Bir diğer olası koalisyon ortağı olan Yeşiller de dün yaptıkları toplantıda görüşmelere katılma kararı aldı.

Yeşillerin önde gelen isimlerinden Jürgen Tritten, partisinin koalisyon görüşmelerine hazır olduğunu açıkladı. Tritten, Merkel'in koalisyon ortağı bulup hükümet kuramaması halinde gündeme gelecek olan olası bir yeni seçimin önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Tritten'e göre, yeni bir seçimin yapılması halinde 22 Eylül seçimlerinde yüzde 5 barajını geçemeyen Euro karşıtlığıyla bilinen Alternative für Deutschland (AfD) ve Hür Demokratların (FDP) meclise girme ihtimali yükselecek.

Yeşiller'den bir diğer yetkili Steffi Lemke de Merkel'den önümüzdeki hafta koalisyon görüşmeleri için davet beklediklerini ifade etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı