GeriAvrupa Kiracılar dikkat! Kirada yeni dönem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kiracılar dikkat! Kirada yeni dönem

Kiracılar dikkat! Kirada yeni dönem

Almanya'da kiralar son 20 yılın ortalamasını geçti. Birçok büyük kentte kiralar tavan yaptı.

Almanya'da kiralar geçen yıl çok büyük artışa geçti.Kira artışından en çok  Berlin ve Düsseldorf etkilendi. Ama küçük şehirlerde de kira artışları yüksek. Kira artışı son 20 yılın ortalamasını geçti.

Almanya'da Federal İmar ve İskan Bakanlığı'nın raporuna göre ortalama brüt kira metre kare başına 7.10 Euro. Ama kira fiyatları kentlerde birbirinden çok farklı.

Örnek, Wunsiedel'de 4.08 Euro metre kare kira, ama Münih'te ortalama 13.99 Euro, Hamburg'ta 12.50 Euro, Stuttgart'ta 13 Euro. Bazı büyük kentlerde kira artışı çok yüksek. Berlin'de kira artışı yüzde 9.1, Stuttgart'ta yüzde 6.8. Hatta Wolfsburg kentinde yeni kiracılar için artış yüzde 19.1. Kira artışı Braunschweig'ta yüzde 10, Regensburg'ta yüzde 6.9, Memmingen'de yüzde 7.9 oranında.

EN PAHALILAR

Kiraların yüzde 9.1 oranında arttığı Berlin'de yeni kiracılar için artış yüzde 14, Düsseldorf'ta yüzde 13, Köln ve Bonn'da yüzde 12, Hamburg ve Frankfurt'ta yüzde 7. İmar ve İskan Bakanlığı'nın raporuna göre düşük gelirliler ve hatta giderek orta gelirliler kirasını ödeyebileceği ev bulmakta zorlanıyor.

Emlak şirketi İmmowelt'in araştırmasına göre Frankfurt'ta kiralar son 5 yılda yüzde 20 arttı. Frankfurt'ta oturan biri metre kare başına ortalama 13 Euro kira ödüyor.

Frankfurt'un içinde bile semtlere göre kira artışı çok farklı. Şehir merkezinde artış yüzde 26 ve metrekare başına kira 14.50 Euro.

Frankfurt Sachsenhausen'de artış yüzde 23, metre kare başına kira 13.90 Euro. Çocuklu ailelerin tercih ettiği Nordend'te artış yüzde 22, metre kare kira 14.20 Euro. Westend'te metre kare kira 15.10 Euro.

EV BULMAK ZOR

Almanya'ya artan göç ve mülteci akını önümüzdeki yıllarda konut ihtiyacını kat kat artıracak ve bu kiralara da yansıyacak.

Federal İmar ve İskan Bakanlığı'nın raporuna göre Almanya geçen yıl 550 bin civarında göç aldı. Göçmenler daha çok ekonominin güçlü, nüfusun yoğun olduğu yerlerde yoğunlaşıyor ve bu konut ihtiyacını artırıyor.

Almanya 2013'te 127 bin civarında mülteci aldı, 2014'te mülteci sayısı 203 bine ulaştı. Bu yıl ise içişleri bakanlığının hesaplarına göre 800 bin civarında mülteci gelecek. Konut ihtiyacının giderilmesi için yılda 350 bin ile 400 bin civarında yeni konut inşaası gerekiyor.