Almanya'da "Kara Perşembe"de bir dava düştü; Stuttgart 21 karşıtları öfkeli

Cihan
03.12.2014 - 09:20 | Son Güncelleme:

Almanya'da "Kara Perşembe" olarak tarihe geçen olaylı Stuttgart 21 gösterilerinde birçok insanın yaralanmasına neden olan tazyikli su ile müdahale konusunda iki polis memuru aleyhine açılan dava düştü. Duruşma salonundakiler karara tepki gösterdi.

Stuttgart Eyalet Mahkemesi'nde görülen davanın düştüğünü açıklayan mahkeme heyeti, davalı polislerin 3 bin Euro para cezasına çarptırılması yönünde bir karar verildiğini duyurdu. Kararı Ceza Yasası'nın 153/a maddesine dayandıran mahkeme heyeti açıklamasında, polislere isnat edilen suçlamanın ceza davasını gerektirecek önemde olmadığı bilgisine de yer verdi.

Kararın açıklanması ile birlikte duruşma salonunda bulunan Stuttgart 21 karşıtları karara tepki gösterdi. Kararı protesto eden karşıtların protestosu uzun sürünce güvenlik kuvvetleri müdahale ederek göstericileri duruşma salonundan çıkardı.

24 Haziran’da Baden Württemberg Eyalet Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada cop ve tazyikli su ile müdahale emrini veren iki polis memuru adam yaralama ve orantısız güç kullanmaktan yargılanıyordu. Davanın Aralık ayı sonuna doğru karara bağlanması bekleniyordu. "Kara Perşembe" olarak tarihe geçen olaylarla ilgili kurulan meclis araştırma komisyonu savcılık, bakanlık ve emniyetten gelen 400’den fazla dosya incelendi.

Almanya'da, 30 Eylül 2010 tarihinde Stuttgart 21 projesi karşıtlarına yönelik polisin sert müdahalesi sonucu 130 gösterici ve 34 polis yaralanmıştı. Davanın düşmesine rağmen, "Kara Perşembe" ile ilgili hukuki süreç hala devam ediyor. Eski polis müdürü Stumpf Anfang'la ilgili soruşturmanın önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor. Eski Eyalet Başbakanı Stefan Mappus'un eyalet parlamentosunda yalan ifade verdiği iddiasıyla açılan soruşturmayla ilgili sonucun da bu yıl sonuna kadar belli olması bekleniyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı