GeriAvrupa Almanya'da istihdam ikinci çeyrekte arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da istihdam ikinci çeyrekte arttı

Almanya'da istihdam ikinci çeyrekte arttı
refid:29842062-spot ilişkili resim dosyası

Almanya'da istihdam, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,4 artarak 42 milyon 842 bin oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) bugün yayımladığı geçici verilere göre, Almanya'da 2015 yılının ikinci çeyreğinde istihdam, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,4 artarak 42 milyon 842 bine ulaştı.

Ülkede, mevsimsellikten arındırılmış istihdama katılan kişi sayısı, söz konusu dönemde 42 bin yükseldi. Genellikle bahar aylarında gözlenen bu artış, bu yıl hafif kış şartları nedeniyle daha az oldu.

Almanya'da bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazdaki istihdam artışı, büyük oranla hizmet sektörünün büyümesinden kaynaklandı. En fazla istihdam artışı yüzde 2 ile ticari hizmetler sektöründe belirlendi. Bunu yüzde 0,9'luk artışla kamu, eğitim ve sağlık hizmetleri ve yüzde 0,3'lük artışla da ticaret, ulaştırma, konaklama ve gıda hizmetleri izledi.

İnşaat hariç endüstri sektöründe ikinci çeyrekte istihdamdakilerin sayısı geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 0,2 artarken, inşaat ve tarım sektöründe istihdam yüzde 0,8 ve ormancılık ve balıkçılık sektörlerindeki istihdam da yüzde 2,8 geriledi.

Öte yandan, Almanya'da istihdam, yılın ilk çeyreğinde ise yıllık bazda yüzde 0,6 artmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle