GeriAvrupa Almanya'da ırkçı şiddet yüzde 24 arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da ırkçı şiddet yüzde 24 arttı

Almanya'da ırkçı şiddet yüzde 24 arttı
refid:29429396 ilişkili resim dosyası

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, 2014 yılında aşırı sağcılar tarafından işlenen şiddet içerikli olayların 990 olduğunu belirterek, artışın bir önceki yıla göre, yüzde 24'ü bulduğunu söyledi.

Maiziere, Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen ile Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği toplantıda, "2014 Anayasayı Koruma Raporu'nu" tanıttı.

Maiziere, aşırı sağcılarda gerileme görüldüğüne işaret ederek, sayının 2014'te 21 bine düştüğünü ancak tehlikenin geçmediğini belirtti. Maiziere, "Saldırganlık ve şiddet düzeyi hala yüksek" diye konuştu.

Her iki aşırı sağcıdan birinin şiddet yanlısı olduğu tespit edildiğini vurgulayan Maiziere, 2014 yılında aşırı sağcılar tarafından işlenen şiddet olaylarının 990 olduğunu, bir önceki yıla bakarak bu rakamın yüzde 24 arttığına dikkat çekti.

Maiziere, 2014 yılında mülteci yurtlarına yapılan aşırı sağcı saldırıların bir önceki yıla bakarak üçe katlanıp 170'e çıktığını, bu trendin bu yıl da devam ederek, yılın ilk yarısında bu rakamın 150'ye ulaştığını ifade etti.

Yabancı düşmanlığı içeren suçlara karşı daha fazla duyarlı olmak gerektiğini ifade eden Maiziere, "Mülteci yurtlarına veya göçmenlere karşı uygulanan şiddet konusunda, sessiz kalıp bunu onaylamak veya buna anlayış gösterilmemesi lazım. Yapılan her saldırı bizim hukuk devletine ve bu ülkenin vatandaşına yapılan bir saldırıdır" diye konuştu.

Maiziere, özellikle yurt dışında savaşmak için Almanya'dan giden ve daha sonra savaş tecrübesi ile ülkeye dönenen "yabancı savaşçılar" endişe oluşturduğunu belirtti. Bu grubun yaklaşık 700 kişiden oluştuğunu ve bu rakamın arttığına dikkat çeken Maiziere, çoğunun Müslüman olduğunu ancak bir kısmının da daha sonra Müslüman dinine geçenlerden oluştuğunu kaydetti.

Rapora göre, aşırı sağcılar tarafından işlenen şiddetin yüzde 50'si yabancı düşmanlığı motivasyonlu yapıldığı, 5 bin 200 üyesi olan aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Parti'nin (NPD) aşırı sağcı çevrelerde en önemli siyasi parti olduğunu vurgulandı.

PKK'lı sayısında artış

2014 Anayasayı Koruma Raporu'nda, terör örgütü PKK'nın Almanya'da 14 bin destekleyeni olduğu, bir önceki seneye göre bu rakamın bin kişi arttığı belirtildi. Terör örgütü PKK'nın, DAEŞ'e karşı mücadeleyi ön plana çıkartıp, kendi terörist imajını arka plana almaya çalıştığı ifade edildi.

Raporda, Almanya'da aşırı İslami çevrelere dahil olanların sayısında da artış olduğu, bu rakamın 43 bin 890'a ulaştığı, artışa neden olan unsurların, Selefi çevrelerin faaliyetlerinin olduğu bildirildi.

Rapora göre, bu grupların siyasi hedeflerini gerçekleştirmek için İslam dinini kullandıkları ve terörün hedefinin Avrupa olduğu kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle