GeriAvrupa Almanya’da her yerde grev var! Binlerce kişi işi bıraktı  
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da her yerde grev var! Binlerce kişi işi bıraktı  

Almanya’da her yerde grev var! Binlerce kişi işi bıraktı  

Almanya’da birçok eyalette kamu çalışanları ücret artış talebiyle ‘uyarı grevi’ yaptı. ver.di ve Memurlar Birliği sendikalarının çağrısıyla dün binlerce kişi iş bırakma eylemine katıldı.

ALMAN Haber Ajansı DPA’nın haberine göre Leipzig’de 3 bin, Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde 2 bin 500, Hamburg’da bin, Bavyera ve Baden Württtemberg eyaletlerinde de yüzlerce kişi gösteri yaptı. ver.di'den yapılan açıklamada Köln, Bonn, Düsseldorf ve Essen kentlerinde de üniversite hastanelerindeki çalışanların grev yaptığı belirtildi.

GÖSTERİCİLER NEHİRE ATLADI
Kuzey Almanya Radyo ve Televizyon Kurumu NDR’nin haberine göre Hamburg kentinde de polis ve itfaiye teşkilatlarının yanı sıra okullarda, vergi dairelerinde ve belediyelerdeki çalışanlar iş bırakma eyleminde bulundu. Hamburg kentinde toplanan bin kişi yürüyüş yaptıktan sonra bir grup göstericinin Alster Nehri’ne atlayarak protesto gösterisi yaptığı ifade edildi. Gelecek günlerde de birçok kentte uyarı grevlerinin devam edeceği bildirildi.

Almanya’da her yerde grev var Binlerce kişi işi bıraktı

3. TUR GÖRÜŞMELER 28 ŞUBAT’TA
Bir milyondan fazla kamu çalışanı için ayda en az 200 Euro olmak üzere yüzde 6 oranında ücret artışı talep eden sendikalar, uyarı grevleriyle toplu sözleşme görüşmelerinde eyalet hükümetleri üzerinde baskıyı artırmak istiyor.
Eyalet hükümetlerinin temsilcileri ise sendikaların talebini reddediyor. Sendikalar ile eyalet hükümetleri arasında yapılan 2. tur toplu sözleşme görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. 3. tur görüşmeleri, 28 Şubat’ta başlayacak.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle