GeriAvrupa Almanya'da gösteri yasağı tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da gösteri yasağı tartışması

Almanya'da gösteri yasağı tartışması
refid:28001538 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Dresden kentinde yabancı ve İslam karşıtı PEGIDA gösterisiyle birlikte karşı gösterinin de terör tehlikesi gerekçesiyle yasaklanması tartışma yarattı. Dresden kentinde her pazartesi günü İslam ve yabancı karşıtı PEGIDA gösterisi ve karşı gösterinin yasaklanması güvenlik güçlerinin terör tehlikesini abartmasının bir sonucu mu? Yoksa tehdit çok ciddi boyutlarda mı? Terör tehdidi nedeniyle gösteri özgürlüğünü yasaklamak, teröre boyun eğmek anlamına gelmez mi? Almanya'nın gündemini bu sorular meşgul ediyor.

PEGIDA gösterilerinin baş aktörlerinden Kathrin Oertel, öldürme tehdidinin Pegida'nın kurucularından Lutz Bachmann'a karşı olduğunu söyledi.

Günter Jauch'un sunduğu tartışma programına katılan Kathrin Oertel aynı zamanda kendisinin Almanya için Alternatif (AfD) partisi seçmeni olduğunu itiraf etti.

BAKAN GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNDU

Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, PEGIDA'cıların gösterilerinin yasaklanmasına yönelik tartışmalarla ilgili olarak “PEGIDA'nın tutumu ne olursa olsun gösterileri yasalara aykırı olmadığı sürece fikir özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilir” dedi. Maas ayrıca, "Terör tehditti hiçbir fikri, bizim hoşumuza gitsin gitmesin baskı altına alamaz. Almanya'da toplumun büyük bölümü PEGIDA'yı reddediyor. Halk geçen hafta da PEGIDA'ya karşı sokağa döküldü” açıklaması yaptı.

Yeşiller Federal Meclis Grup Eşbaşkanı Anton Hofreiter ise “PEGIDA gösterileri çirkin. Ancak güvenlik güçleri bu çirkin fikirlerin de söylenebilmesine olanak sağlamalı” dedi.

PEGIDA'DAN AÇIKLAMA

Öte yandan PEGIDA yöneticileri bugün yaptıkları açıklamalarda bundan sonra da her hafta Pazartesi akşamları gösterilerini yapmayı sürdüreceklerini söylerken, önümüzdeki günlerde yeni taleplerini sunacaklarını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle