GeriAvrupa Almanya'da Euro karşıtı partide 'tek adam' krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da Euro karşıtı partide 'tek adam' krizi

Almanya'da Euro karşıtı partide 'tek adam' krizi
refid:27897633 ilişkili resim dosyası

Almanya İçin Alternatif (AfD) Genel Başkanı Bernd Lucke’nin partide tek adam olma isteği üst seviyedeki yöneticiler tarafından reddediliyor.

AfD içinde giderek tırmanan güç mücadelesine son örneğini, Başkan Lucke’nin bu ay sonunda Bremen’de gerçekleştirilecek federal parti kurultayından önce, kurultaya hazırlık mahiyetinde bir konferans düzenlemek istemesi teşkil etti.

Lucke, Noel tatilinin ikinci günü AfD’li tüm bölge temsilcilerine ve önemli gördüğü partililere birer mektup göndererek 18 Ocak tarihinde, Frankfurt’ta düzenleyeceği konferansa davet etti ancak başkanlık yetkileriyle donatılan, partide kendisiyle aynı haklara sahip parti sözcülerini konferansa çağırmadı.

Lucke, sözcü görevini sürdüren Frauke Petry ile Konrad Adam’a da birer Noel tebriği gönderdi ancak onları sadece böyle bir konferansın düzenleneceğinden haberdar etti.

Lucke’nin 30 Ocak’ta Bremen’de gerçekleştirilecek parti kurultayında tüzük değişikliği yaparak üç sözcü yerine tek sözcü uygulamasını getirmek istediği ve böylece tek adamlık hedefini güçlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor.

Partinin yüzü olarak bilinen başkan Bernd Lucke’nin 18 Ocak’taki konferansta partinin yerel düzeydeki yönetici kadrolarına baskı yaparak istediğini elde etmesinden endişe eden sözcüler atağa geçerek kendisine bir mektup gönderdi.

Parti sözcüleri ve yönetim kurulu üyeleri Frauke Petry, Konrad Adam, sözcü yardımcısı Alexander Gauland, Avrupa Milletvekili Beatrix von Storch ve Kuzey Ren Vesfalya Eyalet Teşkilatı Başkanı Marcus Pretzell imzalı mektup ile Bernd Lucke 18 Ocak’ta, sabah saat 9.00’da, kendisinin organize ettiği konferanstan önce hesap vermeye çağrıldı.

Basına da yansıyan ilgili davet mektubunda keskin bir dil kullanan AfD’li yöneticiler mektupta, “Bundan sonra hangi konunun üyeleri inandırmak yerine onları tehdit ederek kabul ettirileceğini merak edilecektir?” diyerek Lucke’nin parti adına her konuda tek başına görüş belirtemeyeceğini bildirdi.

AfD’nin konularının tek bir şahsiyet tarafından inanılır bir şekilde temsil edilemeyeceği belirtilen mektupta yer alan ifadelere göre Lucke; Rusya, Ukrayna, Gürcistan, kadın erkek eşitliği, insan hakları, faiz ve para sistemleri, Amerikan bankalarının siyaset üzerindeki etkisi, Almanya’nın egemenliği ve AB ile ABD arasındaki ticaret anlaşması üzerine tek başına görüş belirtme yetkisine sahip değil.

Almanya için Alternatif Parti AfD’de mektup aracılığıyla süren tartışmaya Hans-Olaf Henkel’in mektubu da eklendi. Henkel, sözcü Konrad Adam’a mektup yazarak kendisini Lucke’yi kıskanmakla suçladı ve Adam’a istifa çağrısında bulundu.

Henkel, bir gazeteye yaptığı açıklamada ise AfD’de başkan yetkilerine sahip üç kişinin bulunmasının olumlu sonuçlar getirmediğini belirtmiş ve “Hiçbir orkestra ya da futbol kulübü üç kişi tarafından yönetilmiyor.” demişti.

Siyasi çevreler Euro ve yabancı karşıtı söylemleriyle bilinen AfD’deki yönetim krizinin daha da büyüyeceğini tahmin ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle