GeriAvrupa ‘Almanya’da diploması olmayana iş yok’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Almanya’da diploması olmayana iş yok’

‘Almanya’da diploması olmayana iş yok’

Almanya’da yabancı kökenli gençlerin eğitimine destek vermek, meslek ve iş konusunda danışmanlık yapmak amacıyla kurulan Stiftung: Bildung! Eğitim! Vakfı’nın, mentöring projeleri kapsamındaki etkinliklerine bir yenisi daha ekledi.

Lünen’de geniş bir katılımla geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen etkinliğe; iş adamları, siyasiler, bürokratlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çok sayıda genç lise ve üniversiteli, mentörler, meslek seçim arifesinde olan 9. sınıf öğrencileri ve onların velileri, akademisyen, çevre okulların yöneticileri ve öğretmenleri katıldı. Etkinlikte, daha güzel ve huzurlu bir yaşam için eğitimin ve diplomanın önemine vurgu yapıldı.

‘EĞİTİM HER ŞEYİ KUCAKLAR’

Almanya’da öğrenimini yarıda bırakıp okula devam etmeyen birçok gencin yer aldığını ifade eden Vakıf Başkanı Kemal Şahin, "Gençler topluma entegre olamadığı gibi, ileride iş hayatına atılamayıp toplumun refahından pay alamıyorlar. Amacımız bu durumun önüne geçip, kendilerine uygun mesleği seçmeleri konusunda yardımcı olup, iş hayatında başarıyı sağlayabilmeleri için onlara kılavuzluk yapmak. Bu bilinçle başlattığımız mentoring projesi ile iyi eğitim almış abla ve abilerinin meslek seçim arifesinde olan gençlere örnek olmaları, onlarla fikir paylaşımında bulunmaları ve eğitim konusunda motive etmeleri için ortam hazırlıyoruz. Şimdiye kadar projemizle 3 binin üzerinde gence ve ailelerine ulaştık. Şunu biliyoruz ki Almanya’da Türk kökenli gençlere diploma almadan gelecek yok.”

FARKLI ŞEHİRLERDE HİZMET

Projeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Engin Olguner ise şunları söyledi:
“Vakfımızın Köln, Duisburg, Düsseldorf, Aachen, Berlin ve şimdi de Lünen’de yaptığı etkinliklerle 190 angel (mentör) kazanıldı. Mentörler okullara ziyaretler yapabilecek şekilde eğitiliyor. Hali hazırda Türklerin yoğun olarak yaşadığı 28 okulla işbirliğimiz var. Şimdiye kadar Angel’lar 120 sınıf ziyareti yaptı. Vakfın bu çalışmalarıyla farklı şehirlerde daha çok gence ve ailelerine ulaşmayı hedefliyoruz. ”

Almanya’daki yabancı kökenli gençlerin yaşadığı sorunları çok iyi bildiğini söyleyen Vakfın Destekçiler Kurulu Başkanı ve İş kadını Jacqueline Bakır Brader, bu sebeple vakfa maddi manevi destek olduğunu belirtti. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan ve hayatını kaleme aldığı ‘Die Mutmacherin’ (Cesaretlendirici) isimli kitabından parçalar okudu. 

Lünen’de yapılan etkinliğin organizasyonunda büyük destek veren Fötev NRW Türk Veli Dernekleri Federasyonu Y. K. Başkanı Dr. Aydemir de, kurumun çalışmalarına destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Lünen’deki sivil toplum kuruluşlarını da organize ederek vakfa katkı sağlayan Aydemir, gelecekte Dortmund bölgesinde vakıf için daha büyük organizasyonlar yapmak için kolları sıvadı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle