GeriAvrupa Almanya'da casus yazılım şaşkınlığı sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da casus yazılım şaşkınlığı sürüyor

Almanya'da casus yazılım şaşkınlığı sürüyor
refid:27866072 ilişkili resim dosyası

Almanya’da yüksek tirajlı "Bild" gazetesinin duyurduğu Başbakanlık’taki casus yazılım haberinin yankıları sürüyor.

Bir süre önce ABD ile dinleme krizi görülen Almanya’da Avrupa politikalarından sorumlu bir danışman, üzerinde çalıştığı konuşma metnini bir USB belleğe kaydederek evindeki bilgisayara aktarmış ve sistem bilgisayarları virüs uyarısı vermişti.

Alman yayın kuruluşu, bilgi işlem görevlileri tarafından yapılan incelemede, danışmanın USB belleğinde "Regin" adı verilen siber casusluk yazılımı belirlendiğini aktarmış ve bunun üzerine başbakanlıktaki kritik görevde bulunanların bilgisayarları, güvenlik kontrolünden geçirilmişti.

VİRÜSÜN BİR ÇOK ÖZELLİĞİ KEŞFEDİLMEMİŞ

Yapılan açıklamada başka casusluk yazılımına rastlanmadığı belirtildi. Bilişim güvenliği şirketi Symantec tarafından geçen ay belirlenen "Regin" ekran görüntüleri alıyor, bilgisayar donanımının bazı parçalarının uzaktan kumanda edilmesini sağlıyor. Şifreleri çalan casusluk yazılım, sızdığı sistemlerdeki ağ ve veri trafiğini izliyor, silinmiş verileri yeniden oluşturuyor. Elde ettiği verileri şifreleyip ‘sahibine’ gönderen "Regin"in birçok özelliğinin hâlâ keşfedilmemiş olduğuna dikkat çekiliyor. "Regin"in ABD ve İngiltere istihbarat birimleri tarafından geliştirildiği iddia ediliyor.

Casus yazılım haberi Alman televizyonlarının yanı sıra gazetelerde de geniş yer buldu.

Almanyada casus yazılım şaşkınlığı sürüyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle