GeriAvrupa Almanya’da büyük koalisyona destek azaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da büyük koalisyona destek azaldı

Almanya’da büyük koalisyona destek azaldı

Almanya’nın devlet kanalı ARD tarafından Infratest Dimap şirketine yaptırılan ankete göre CDU/CSU ve SPD’nin toplam oy oranı yüzde 41 ile son yirmi yılın en düşük seviyesine geriledi.

 

ORTAKLARIN oy kaybetmesine gerekçe olarak, oy verenlerin hükümetin çalışmalarından memnun olmadığı gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 76’sının hükümetten az memnun olduğu ya da hiç memnun olmadığı ortaya çıktı. Federal hükümetin eski model dizel motorlu araçlarla ilgili kararlarını doğru bulmayanların oranı yüzde 82’yi bulurken, konut kiralarının ödenebilir seviyede tutulmasında başarısız kaldığı görüşünde olanların oranı ise yüzde 78’e çıktı.
Hükümetin iklim politikasından memnun olmayanların oranı da yüzde 73’e yükseldi. İltica politikasında ise hükümetin uygulamasını doğru bulanların oranı ağustos ayına göre 8 puan artarak yüzde 31’e çıktı. Almanların yüzde 68’i ise hükümetin iltica politikasını doğru bulmuyor.
‘Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz’ sorusuna ise ankete katılanların CDU/CSU yüzde 26 oranında oy alırken, hükümet ortağı SPD yüzde 15’lik oy aranıyla ırkçı AfD’nin gerisinde kaldı. Ankete katılanların yüzde 56’sına göre federal hükümetin içinde bulunduğu durumun baş sorumlusunu Başbakan Angela Merkel olarak gördüklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle