GeriAvrupa Almanya'da benzin hırsızlığı arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da benzin hırsızlığı arttı

Almanya'da benzin hırsızlığı arttı
refid:26998120 ilişkili resim dosyası

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışdan dolayı benzin hırsızlığı arttı

Son yıllarda akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışa paralel olarak, akaryakıt alan ancak para vermeden kaçanların sayısında önemli oranda artış yaşandı. İnternet üzerinden akaryakıt fiyatlarını kıyaslayan “preisvergleich.de” portalı tarafından yapılan son araştırmaya göre, Almanya genelindeki 16 bin benzin istasyonunda 2013 yılı içerisinde 91 bin 578 kez hırsızlık olayı oldu. 120 farklı kent kıyaslanarak yapılan araştırmada, 2010 yılına oranla hırsızlık vakalarında yüzde 17,3 artış söz konusu.

EN ÇOK BAŞKENT BERLİN

Almanya’da akaryakıt hırsızlarının en çok faal olduğu kent Berlin. Polis tarafından verilen rakamlara göre, 2013 yılında Berlin’de 7 bin 237 kez benzin hırsızlığı yapıldı. Bu, ortalama her benzin istasyonunun yılda 20 kez benzin hırsızları tarafından ziyaret edildiği anlamına geliyor. Akaryakıt hırsızlığında Berlin’i Solingen, Frankfurt am Main, Bottrop, Köln, Baden-Baden, Saarbrücken, Gelsenkirchen, Herne ve Leipzig kentleri takip ediyor. En az benzin hırsızlığının yaşandığı kent ise Aalen ve Heide.

GÜVENLİK KAMERALARI DA İŞE YARAMIYOR

Tüm güvenlik önlemlerine rağmen, hırsızlık olaylarının büyük çoğunluğu aydınlatılamıyor. Hırsızların kullandığı araç plakalarının çoğunlukla çalıntı ya da sahte olması ve sürücülerin tanınmamak için şapka, kaşkol ve gözlük benzeri malzemeler takmaları polisin işini zorlaştırıyor. Resmi verilere göre, polisin tüm çabasına rağmen, hırsızların ancak yüzde 43’ü yakalanabiliyor.
Akaryakıt hırsızlığının yüzde 78’i erkek sürücüler tarafından yapılırken, yüzde 22’sini ise kadınlar yapıyor. Hırsızların daha çok 30 ile 50 yaş aralığındaki kişiler olduğu belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle