GeriAvrupa Almanya’da 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yeni emekli paketi kime, ne getiriyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yeni emekli paketi kime, ne getiriyor?

Almanya’da 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yeni emekli paketi kime, ne getiriyor?

Almanya'da koalisyon hükümeti, 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek yeni emekli paketinde anlaşmaya vardı. Yeni paket daha çok çocuk sahibi anneler, hastalık nedeniyle erken emekliye ayrılanlara ve dar gelirlilere fayda sağlayacak.

 

ALMANYA'DA anlaşmaya varılan yeni emekli paketi, ücretin yüzde 48'ine tekabül eden emekli maaşı seviyesini 2025 yılına kadar güvence altına almayı ve primlerin yüzde 20'nin üzerine çıkmamasını öngörüyor. Uygulama 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Emekli paketi daha çok çocuk sahibi anneler, hastalık nedeniyle erken emekliye ayrılanlar ile dar gelirlilere yarar sağlayacak. 1992 yılı öncesi çocuk dünyaya getiren anneler çocuk başına yüzde 2.5 daha fazla emekli maaşı alacak. Örneğin 70 yaşındaki bir anne, 30 emekli puanıyla 960.90 euro emekli maaşı alıyor. 1992'den önce iki çocuk büyüttüyse, bu durumda 2019'dan itibaren ayda her bir çocuk için yarım emekli puanı daha fazla alacak. Bir emekli puanı, batı eyaletlerinde ayda 32.04 Euro. Buna göre iki çocuk büyüten anne ayda 32.04 euro daha fazla emekli maaşı alacak. Bu da yılda 384.48 euroya tekabül ediyor.

Almanya’da 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yeni emekli paketi kime, ne getiriyor

İŞSİZLİK PRİMİ DÜŞÜYOR
Emekli paketi aynı zamanda dar gelirliler için sosyal kesintileri düşürmeyi de öngörüyor. Dar gelirlilerde işsizlik sigortasına katkı yüzde 0.5 oranında az kesilecek ve yüzde 2.5'e inecek. Sosyal kesinti yapılacak gelir sınırı 850 eurodan bin 300 euroya çıkacak. 3 bin156 euro brüt maaş alan birinden ayda 94.68 euro işsizlik kasasına para kesiliyor. Gelecek yıldan itibaren bu rakam 78.90 euroya düşecek.
SPD, emekli seviyesinin 2040 yılına kadar güvence altına alınmasını istiyordu. SPD’li Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil de varılan uzlaşmadan çok memnun olduklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle