GeriAvrupa Almanya’yla buzlar erir mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’yla buzlar erir mi

ÜÇ gündür peşpeşe Başbakan Merkel’i izliyorum: Önce seçim programı basın toplantısında, ardından CDU’nun, hemen peşinden ise Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası kurultayında. İki ülke arasında Gezi olayları sonucu soğuk bir hava esiyor. Başbakan Merkel, Türkiye konusunda temkinli, ama Gezi olayları üzerine söylediği “Görüntüler beni ürküttü” sözlerinin de arkasında.

Merkel, seçim programı basın toplantısındaki soruma, Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık önerisinden de vazgeçtiklerini yanıtını vermişti. Ertesi gün CDU kurultayında seçim programı onaylandı. Merkel burada Türkiye konusuna değinecek miydi? Gezi olaylarından sonra Merkel’in Türkiye tavrının seçim amaçlı olduğu iddiaları var. Ama Merkel kurultayda, Türkiye’yi ağzına bile almadı.

* * *

Asıl merak edilen diğer bir soru ise Başbakan Merkel’in aynı gün Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TDİHK) kurultayına katılıp katılmayacağıydı. Programda olmasına rağmen Başbakan Merkel kurultaya az kalsın gelmeyecekti. Son anda bu kriz önlendi.

Merkel kurultayda Türkiye’yle ilgili tavrına çok önemli açıklık getirdi. Türkiye’de hükümet, Gezi olaylarında Almanya’nın çok angaje olduğu ve içişlerine karıştığı düşüncesinde. Merkel’in yanıtı net oldu: Türkiye’deki gelişmelerin bizde çok yakından izlenmesi, bizim birbirimizle çok yakın bağlarımızdan dolayı. Bu nedenle düşüncelerimizi söylememiz gayet önemli. Mesaj şu: Burada 3 milyon Türk yaşıyor. Biz içiçeyiz. Türkiye burdaki olaylarla ilgili nasıl açıkça fikrini söylüyorsa, bizim de Türkiye’deki gelişmelerle ilgili düşüncemizi söylememiz doğal.

* * *

Merkel şu samimi mesajları verdi: “Türkiye’den kısa bir süre önce gelen bazı görüntülerin beni ürküttüğünü saklayıp gizlemeden söyledim. Türkiye’nin güçlü bir sivil toplumun gelişmesine olağanüstü ihtiyacı var. Bunu bir tehdit olarak değil, zenginlik olarak görmeli. Almanya’yı güçlü yapan sivil toplumdur.”

Başbakan Merkel, TDİHK yöneticilerinin faslın açılmasını engellemeyin çağrısına da cevap verdi. Fasıl açılsa bile, “AB, bu olanları gözardı edemez.” Sonunda Almanya’nın dediği oldu. Faslın açılmasına Gezi olayları öncesi Almanya da yanaydı. Dün Lüksemburg’te düzenlenecek bir törenle 22. fasıl açılacaktı. Ancak Gezi olayları patlak verdi. Ardından gelen gelişmeler üzerine Almanya faslın açılmasına karşı çıktı. Ardından faslın açılması tarihini sonbahara, ekim ayına erteletti.

* * *

Eğer dün fasıl açılsaydı, Türkiye fotoğrafa girecek ve herşey yolunda gidiyor mesajı verecekti. Almanya bunu engelledi. Sonunda bir uzlaşı bulundu. Fasıl açılacak, ama sonbaharda. Bu uzlaşıyla Türkiye Almanya ilişkileri yumuşama sürecine girer mi? Brüksel’de varılan uzlaşma buzları eritir mi? Sonbahara kadar birlikte göreceğiz. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle