Almanya, Türkiye'deki Patriot misyonunun süresini uzattı

A.A
07.01.2015 - 11:57 | Son Güncelleme:

Almanya Bakanlar Kurulu, yaklaşık iki yıl önce Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı Türkiye'de konuşlandırılan Patriot füze sisteminin ve Alman askerlerinin görev süresini bir yıl uzattı.

Başbakan Angela Merkel başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye'nin talebi üzerine NATO'nun gönderdiği Alman askerlerin ve Patrriot füze sisteminin görev süresi bir yıl uzatıldı. Patriot misyonunun uzatılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Federal Meclis'te (Bundestag) onaylanması gerekiyor.

Bundestag, 2012 yılının aralık ayında iki Patriot bataryası ve füzelerle 400 kadar Alman askerinin 31 Ocak 2014'e kadar Türkiye'de görevlendirilmesi yönünde karar almıştı. Şu anda Kahramanmaraş'ta görev yapan Alman askeri sayısının 250 olduğu ifade ediliyor.

Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı Türkiye'nin NATO'ya yaptığı talep üzerine Almanya, ABD ve Hollanda'dan gönderilen Patriot füze sistemleri sınır bölgesine yerleştirilmişti. Türkiye, kasım ayında NATO'ya başvurarak füze savunma sistemlerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını istemiş, NATO'dan bu talebe onay gelmişti.

Almanya'da Sol Parti, uzun süredir Alman askerlerinin Türkiye'den çekilmesini talep ediyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı