GeriAvrupa Almanya rekor kırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya rekor kırdı

Almanya rekor kırdı
refid:28084538 ilişkili resim dosyası

2014 yılında 593 milyar Euro vergi tahsil eden Almanya tüm zamanların tarihi rekorunu kırdı. Bir önceki yıla nazaran toplanan vergiler de yüzde dörtlük bir artış olduğu kaydedildi.

Almanya maliyesi yıllık toplanan vergi rakamlarını açıkladı. 2014 yılında toplanan 593 milyar Euro’luk vergi gelirlerinin tüm zamanların rekorunun kırıldığı belirtildi. Bir önceki yıla oranla toplanan vergilerde yüzde dörtlük bir artışın olduğu kaydedildi. Her yıl olduğu gibi 81,5 milyar Euro ile Aralık ayı da diğer aylara göre en çok verginin tahsil edildiği ay oldu.

YILLIK ENFLASYON 0,3

Almanya’da beş yıl aradan sonra enflasyon eksiye gerileyerek 0,3’e düştü. Federal İstatistik Dairesi son olarak 2009’da kaydedilen eksi 0,2 oranındaki enflasyondan sonra ortaya çıkan olumlu tabloya enerji ve gıda fiyatlarındaki düşüşün neden olduğunu belirtti. Eylül 2009’da enflasyon eksi 0,2 olarak belirlenmişti. Federal İstatistik Dairesi’nin ilk yıllık tahmin raporunda açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon oranı eksi 0,3. Bir önceki aya oranla enflasyon yüzde bir oranında düşüş gösterdi.

Enflasyonda kaydedilen düşüşün piyasalarda bir süredir devam eden olumlu seyre ivme kazandırması bekleniyor. Alman hükümeti daha önce yüzde 1,3 olarak belirlediği 2015 yılı büyüme hedefini bu hafta başında yüzde 1,5 olarak açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle