GeriAvrupa Almanya nereye gidiyor?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya nereye gidiyor?

Almanya nereye gidiyor?
refid:27859202 ilişkili resim dosyası

ALMANYA demokratik bir hukuk devletidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949 tarihinde Anayasa’nın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nde her alanda özgürlük esastır.

Alman Anayasası’nın 5’inci maddesinde “Herkesin düşüncesini söz, yazı ve resimle serbestçe açıklayıp yayma ve herkese açık olan kaynaklardan, hiçbir engele uğramadan bilgi edinme hakkı vardır. Basın özgürlüğü ile radyo ve
film aracılığyla haber verme özgürlüğü güvence altındadır. Sansür uygulanamaz” denilmektedir.
Aynı Anayasa’nın 8’inci maddesinde de “Bütün Almanlar, önceden bildirimde bulunmadan ve izin almaksızın sükunet içinde ve silahsız olarak toplanma hakkına sahiptir” denilmektedir.
Yani gösteri yapma hakkına.

¡¡¡

Bu temel hak ve özgürlükler, bu ülkede yaşayan herkes için geçerlidir.
Ama, Alman Ceza Yasası’nda yerine göre bu temel hak ve özgürlüklere sınır getirilmiştir.
“Halkı kışkırtmak” (Volksverhetzung) başlıklı 130’uncu maddesinde, “Kim herhangi bir şekilde toplumsal barışı bozarsa, ulusu, ırkı, dini veya etnik kökeni nedeniyle bir gruba, halkın bir bölümüne veya mensubiyeti nedeniyle bir grubun
bireyine karşı kini körükleyip, şiddet veya birtakım yaptırımlar çağrısında bulunursa, 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır” denilmektedir.
Aynı maddede, “Kim başkalarının onuruna saldırırsa, belirli bir gruba veya mensubiyeti nedeniyle halkın belirli bir bölümüne hakaret eder, küçümserse veya onların varlığını inkar ederse 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır” denilmektedir.

¡¡¡

Evet, Alman Anayasası’nın da Alman Ceza Yasası’nın da ilgili maddeleri çok açıktır. Buna rağmen Almanya’nın Dresden kenti başta olmak üzere ülkenin çeşitli kesimlerinde son aylarda çok açık bir biçimde ‘İslam düşmanlığı’ sergilenmektedir.
‘Pegida’ kısa adıyla tanınan ‘Garbın (Batı’nın) İslamlaşmasına Karşı Avrupalı Vatanseverler’ olarak sokaklara dökülen Neonaziler ve sağ popülist ‘Almanya İçin Alternatif’ isimli parti yandaşları, apaçık İslam düşmanlığı yapmaktadır.
Yani halkı, ülkede yaşayan Müslümanlara karşı kışkırtmaktadır.
Hem de uydurdukları ‘Batı İslamlaşıyor’ yalanıyla. Göstericiler arasında ‘sıradan vatandaşlar’ da var.
Kime veya niye karşı sokaklara döküldüklerinin bilincinde bile değiller.
80 milyon 600 bin nüfuslu Almanya’da Müslümanların saysının 4 milyon 300 bini bile geçmediğini bilmiyorlar.
Yani ülkede yaşayan her 100 kişiden sadece 5’inin Müslüman olduğundan habersizler.

¡¡¡

Bazı Alman politikacıların açıklamalarına bakıyorum.
“O gösterilere katılan ‘sıradan vatandaşların’ tedirginliklerini dikkate alalım” diyorlar.
Buna bir itirazım yok.
Bu ülkede yaşayan insanların hepsinin tedrginlikleri de beklentileri de dikkate alınmalı.
Onların taleplerine kulak verilmeli.
Ancak ‘halkı başkalarına kışkırtmanın’ nesini dikkate alacaksınız?
İşlenen suçun nesini dikkate alacaksınız?
Günümüz Almanya’sının Almanların tarihine ‘kara hem de kapkara bir sayfa’ olarak geçen Nazi dönemi Almanya’sı ile kıyaslamak insafsızlıktır.
Bunu hep savundum.
Bu konudaki görüş ve düşüncelerimde hâlâ da ısrarlıyım. Ama ‘halkı kışkırtanları’ dikkate almak yerine zaman kaybetmeden gereken önlemlerin alınmasının Almanya’nın, ülkede toplumsal
barışın yararına olacağını düşünüyorum.

¡¡¡

Hıristiyan Sosyal Birlik Parti’li (CSU) bazı politikacıların “Sosyal sisteme göçe hayır” gibi yaklaşımları, Almanya’da ‘sıradan vatandaşların’ tedirginliğini artırmaktadır.
Oysa ki, Almanya’da yaşayan yabancılar, bu yıl kendilerine ödenenden 20 milyar Euro daha fazla ödemede bulunmuşlardır devlet kasalarına.
Ama ‘sıradan vatandaş’ bundan habersizdir.

¡¡¡

Almanya’nın göçe ve göçmene ihtiyacı vardır. 2025 yılına kadar Alman ekonomisinin 3 milyon kalifiye işçiye ihtiyacı olacaktır.
Nüfusu her geçen yıl azalan Almanya’nın kendi imkanlarıyla bunu karşılaması ve şu andaki refah düzeyini koruması mümkün değildir.
Almanya’da ‘sıradan vatandaş’ bundan da habersizdir.
Vatandaşa bunu doğru dürüst anlatan yoktur.
İşte bu yüzden de ‘Quo vadis Almanya?’ diyorum..


Yorumları Göster
Yorumları Gizle