GeriAvrupa Almanya’da kamu çalışanları greve gidiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da kamu çalışanları greve gidiyor

Almanya’da kamu çalışanları greve gidiyor

Almanya’da Birleşik Hizmet Sendikası (Ver.di), yarın ülke genelinde kamu çalışanlarının uyarı grevine gideceğini açıkladı.

İşverenlerle toplu sözleşme görüşmelerini sürdüren Ver.di’den yapılan açıklamada, Almanya’da kamu işçilerinin, 15-16 Nisan tarihlerinde Potsdam’da yapılacak toplu iş sözleşmesi üçüncü tur müzakerelerinden önce uyarı grevlerinin genişletildiği ve 10 Nisan’da bütün eyaletlerde yaygın iş bırakma eylemlerinin olacağı ifade edildi.
Açıklamada, havalimanları da dahil olmak üzere federal ve yerel düzeydeki tüm kamu hizmetlerinin grevden etkileneceği ve 13 Nisan’a kadar tüm eyaletlerde başka büyük grevlerin de beklendiği kaydedildi.
Havalimanı işletmecileri grev nedeniyle özellikle Frankfurt, Münih ve Köln havalimanlarını kullanacak yolcuların uzun bekleme sürelerini hesaba katmaları uyarasında bulunurken, bazı uçuş iptallerin de yaşanabileceğini bildirdi.

LUFTHANSA 800 UÇUŞU İPTAL ETTİ
Ver.di Sendikası 2.3 milyon kamu çalışanı için ayda en az 200 euro olmak üzere yüzde 6 ücret artışı talep ediyor. İşverenler ise yüksek olduğu gerekçesiyle bu talebi kabul etmiyor.
Alman hava yolu şirketi Lufthansa, yarın yapılacak 800’den fazla uçuşu grev nedeniyle iptal ettiğini duyurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle