Almanya’da milyonlarca çalışan fazla mesai yapmak istiyor

Cihan
10.01.2015 - 10:16 | Son Güncelleme:

Almanya’da yaklaşık 6,3 milyon insan daha fazla çalışmak veya fazla mesai yapmak istiyor.

İşgücü piyasasında ki kullanılmayan potansiyelin çoğunluğunu eksik istihdam oluşturuyor. Öte yandan yaklaşık bir milyon çalışanda az çalışmayı tercih ediyor. İşgücü piyasasındaki kullanılmayan potansiyelde kadın ve erkek dağılımının eşit olduğunu Federal İstatistik Bürosu (Destatis) bildirdi. İstihdam olmalarına rağmen fazla ödeme yapıldığı takdirde çalışmaya hazır olan az çalışanların grubunda belirgin farklılıklar gözlemleniyor. Tam gün işlerde eksik istihdam daha çok erkeklerde görülüyor.

Yaklaşık 1,4 milyon tam gün az çalışanların yüzde 74’nü erkek olduğu ortaya çıktı. Ancak 1,7 milyon yarım gün eksik istihdam olanların yaklaşık yüzde 73’nü bayanlar oluşturuyor. 2013 senesinde yaklaşık 870 bin insan ise daha az çalışmak istemiş. Fazladan çalışan işçiler daha az saat çalışmak istediklerini ve buna bağlı olarak ta gelirinde kesinti olmasını göze alıyorlar. Destatis eksik istihdamın aksine fazla çalışanlar grubunda kadın ve erkekler arasında ki farkın fazla olmadığını belirtti. Kullanılmayan işgücü potansiyeline ayrıca aktif bir şekilde iş arayan, bulan ve başvuran fakat iki hafta içinde başlayamayacak olan insanlarda giriyor.

Bunun dışında kendi bölgelerinde uygun iş yeri olmadığı için iş aramayan, fakat çalışmak isteyen ve işe hazır olan insanlarda potansiyel işgücü sınıfını oluşturuyor. Destatis’e göre az çalışanların sayısı bir önceki seneye kıyasla yüzde 3,4 gerilerken, işsizlerin sayısı yüzde 1,9’a indi. Uzmanlara göre işsizler aktif bir şekilde iş yeri arayan ve iki hafta içinde çalışmaya hazır olan kimseler olarak görülüyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı