GeriAvrupa Almanya bugün iade ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya bugün iade ediyor

Almanya bugün iade ediyor

Namibya’da Herero Topluluğu’nun temsilcilerinden Ovaherero Soykırım Vakfı Başkanı Esther Utjiua Muinjangue, geçmişte Herero ve Nama halklarının maruz kaldıklarından dolayı özür beklentisini dile getirerek, “1990’dan beri Alman başbakanlarının ve Alman Federal Meclisin tutumu şok edicidir” dedi.

BUGÜNKÜ Namibya topraklarında bulunan, 1884-1915 yıllarında sömürge durumundaki ‘Alman Güneybatı Afrikası’ndan getirilen Herero ve Nama yerlilerinin kemiklerinin Alman hükümeti tarafından Namibya hükümetine teslim edilmesi dolayısıyla yarın tören düzenlenecek. Törene katılmak üzere Namibya’dan bir heyet Berlin’e geldi.
Heyetteki Herero ve Nama halklarının temsilcilerinden oluşan bir grup, Berlin Eyaleti Adalet Bakanı Dirk Behrendt ve sivil toplum örgütleriyle görüştü.
Namibya’da Herero Topluluğu’nun temsilcilerinden ve Ovaherero Soykırım Vakfı Başkanı Esther Utjiua Muinjangue, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, 1904-1908 yıllarında Herero ve Nama halklarının maruz kaldığı soykırımdan dolayı Alman federal hükümetinin henüz özür dilemediğini belirtti.
Özrün duygusal yaraları iyileştirebileceğini ifade eden Muinjangue, “1990’dan beri Alman başbakanlarının ve Alman Federal Meclisin tutumu şok edicidir” dedi.

‘DOĞRUDAN O HALKLARA YAPILMALI’
Alman askerlerinin 20’nci yüzyılın başında Alman Güneybatı Afrikasında Herero ve Nama halklarına yaptığını Alman hükümetinin soykırım olarak nitelendirmesini talep eden Muinjangue, özrün Namibya hükümetine yapılması durumda kabul edilmeyeceğini, bunun doğrudan Herero ve Nama halklarına yapılması gerektiğini söyledi.

‘SADECE ADALET İSTİYORUZ’
Namibya milletvekili ve Nama Soykırımı Teknik Komitesi Başkanı Ida Hoffmann da Alman hükümetinin Heroro ve Nama halklarının temsilcileriyle tazminat konusunda görüşmesi gerektiğini söyledi. Sadece adalet istediklerini belirten Hoffmann, “Tazminat olması lazım” dedi.

‘20’NCİ YÜZYILIN İLK SOYKIRIMI’
Berlin eyaletinin Adalet Bakanı Behrendt de Berlinliler adına Almanya’nın yaptığı katliamdan dolayı Herero ve Nama halklarının temsilcilerinden özür dilediğini ifade ederek, Heroro ve Nama halkına yapılan katliamın 20’nci yüzyılın ilk soykırımı olduğunu savundu. En az 60 bin Herero ve 10 bin Nama’nın Alman askerleri tarafından
öldürüldüğünü belirten Behrendt, Alman hükümetinin de bu katliamı soykırım
olarak kabul ederek sorumluluk üstlenmesi çağrısında bulundu.

‘YARDIMCI OLMAK İSTİYORUZ’
Almanya Dışişleri Bakanlığı nezdinde kültürden sorumlu Devlet Bakanı Michelle Müntefering, bakanlığın konuk evi Villa Borsig’de Namibya Kültür Bakanı Katrina Hanse-Himarwa ile bir araya geldi. Müntefering, Almanya’nın, sömürge tarihinde işlenen suçlar konusunda telafi etmesi gereken çok şey bulunduğunu belirterek, “Yaraların iyileşmesine yardımcı olmak istiyoruz” dedi.
Hanse-Himarwa da Almanya ve Namibya’nın geçmiş ve gelecekle ilgili çok sayıda sorunu bulunduğunu ve bunların çözülmesi gerektiğini ifade ederek, bunun için görüşme kanallarını açtıklarını, sonuçlar elde edildiğinde açıklanacağını kaydetti.
Bugünkü Namibya topraklarında yer alan Alman Güneybatı Afrikasında 1904-1908 yıllarında Alman General Lothar von Trotha’nın emriyle katliam yapıldığı ve bunun Herero nüfusunun büyük çoğunluğunun ve Nama nüfusunun yarısının yok olmasına sebep olduğu ifade ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle