GeriAvrupa Almanya bu iddiayla çalkalanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya bu iddiayla çalkalanıyor

Almanya bu iddiayla çalkalanıyor

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans Georg Maassen’in, aşırı sağcı parti AfD’nin eski lideri Frauke Petry’ye, partinin istihbarat tarafından izlenmemesi için neler yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunduğu öne sürüldü.

EN son Türk sivil toplum kuruluşu Uluslararası Demokratlar Birliği’ni (UID) takip altında tutuklarının ortaya çıkmasıyla gündeme gelen BfV Başkanı Hans Georg Maassen’in, yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’nin o dönem lideri olan Frauke Petry ile 2015 yılında sık sık buluştuğu ve AfD’nin istihbarat takibinden kurtulması için neler yapması gerektiği konuşunda önerilerde bulunduğu ileri sürüldü. Bu iddialara Petry’nin yakın arkadaşı ve AfD’nin eski yöneticisi Franziska Schreiber’in yazdığı ‘Inside AfD’ (AfD’nin İçyüzü) adlı kitapta yer aldı. Schreiber kitabında AfD’nin Almanya için ne kadar tehlikeli olduğuna yönelik bilgilerine yer verirken, “Petry bana Maassen AfD’nin istihbarat tarafından izlenmesini kişisel olarak istemediğini, ve partinin de izlenmemesi için neler yapılması gerektiğini kendisine söylediğini anlattı” ifadelerini kullandı.

Almanya bu iddiayla çalkalanıyor

ÜST ÜSTE AÇIKLAMALAR GELDİ
Maassen, Petry ve AfD yöneticileriyle görüşmelerini doğrularken ‘önerilerde bulunduğu’ iddiaları ise redetti.
BfV’den yapılan yazılı açıklamada ise “Maassen’ın AfD yöneticileriyle partinin izlenmekten kurtulmak için neler yapması gerektiği yönünde görüştüğü ile ilgili iddiaları reddediyoruz” denildi. Petry de daha önce yaptığı açıklamada Maassen ile aralarında bu yönde görüşmeler yapıldığına ilişkin iddiaları doğru olmadığını açıklamıştı.

SPD: OLMUŞSA ÇOK BÜYÜK SKANDAL
SPD Federal Meclis İçpolitikalar Sözcüsü Burkhard Lischka, “Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı’nın belli bir gruba izlenmekten nasıl kurtulacakları yönünde tavsiyelerde bulunmayı kendisinin görevi olarak görmediğini umarım. Eğer bu olmuşsa çok büyük bir skandal” açıklamasını yaptı ve olayın tüm yönleriyle açığa çıkarılmasını istedi.
2015 yılında AfD’li Björn Höcke Berlin’deki Yahudi Anıtını ‘Utanç Anıtı’ olarak nitelendirmişti. Bu açıklama o dönemde büyük tartışmalara yol açarken bir çok çevre tarafından AfD’nin iç istihbaratça takip edilmesi gerektiği görüşü savunulmuştu.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle