GeriAvrupa Almanların yüzde 40’ı otoriter rejim istiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanların yüzde 40’ı otoriter rejim istiyor

Almanların yüzde 40’ı otoriter rejim istiyor

Almanya’da 2002’den beri aşırı sağ eğilimleri araştıran Leipzig Üniversitesi, en son otoriterizm üzerine bir araştırma yaptı. Bu yılın mayıs ve temmuz ayları arasında Batı ve Doğu’da 2 bin 416 denek üzerinde yapılan araştırma sonuçları kamuoyuna açıklandı. Sonuç korkutucu.

 ARAŞTIRMA Almanya’da sadece hoşgörüsüzlüğün giderek arttığını göstermekle kalmıyor. Almanların yüzde 40’ı otoriter bir rejimi destekliyor. Her üç Almandan biri yabancı karşıtı eğilimleri savunuyor. Yabancıları istemeyen Almanların oranı yüzde 24. Doğu ve Batı arasındaki farkın yanında yaş ve eğitim de insanların eğilimlerinde önemli bir rol oynuyor. İşsiz ve yaşlılarda yabancı karşıtlığı ve otoriter eğilimler daha yüksek.

SAYILAR KONUŞUYOR
Araştırma sonucu çıkan rakamlar her şeyi açıklıyor: Belirli şartlarda ‘Ulusal çıkarlar için bir diktatörlük en iyi devlet biçimi’ diyenlerin oranı Doğu’da yüzde 13, ‘Kısmen evet’ diyenlerin oranı yüzde 26. Batı’da ‘Onaylıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 7, ‘Kısmen katılıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 17.
‘Almanya’nın bugünkü ihtiyacı halkı temsil eden güçlü bir parti eksikliği’ diyenlerin Doğu’daki oranı yüzde 21, ‘Kısmen katılıyorum’ diyenlerin yüzde 31.
Batı’da, ‘Katılıyorum’ yüzde 19, ‘Kısmen katılıyorum’ yüzde 22.
‘Almanya yabancılarla tehlikeli biçimde yabancılaştı’ tezine ‘Katılıyorum’ diyenler Doğu’da yüzde 45, ‘Kısmen katılıyorum’ yüzde 28. Batı’da ‘Katılıyorum’ yüzde 33, ‘Kısmen katılıyorum’ yüzde 28.

İŞSİZLİK ARTARSA...
‘Aslında doğası gereği Almanlar diğer halklardan üstün’ tezine ‘Katılıyorum’ diyenler Doğu’da yüzde 12, ‘Kısmen katılıyorum’ yüzde 27. Batı’da, ‘Katılıyorum’ yüzde 11, ‘Kısmen katılıyorum’ yüzde 19.
‘Nazi rejiminin de iyi tarafları vardı’ tezine ‘Katılıyorum’ diyenler Doğu’da yüzde 10, ‘Kısmen katılıyorum’ yüzde 22.
Batı’da ‘Katılıyorum’ yüzde 8, ‘Kısmen katılıyorum’ yüzde 22.
‘Biz yeniden güçlü bir milli duyguya sahip olmak için cesaret göstermeliyiz’ tezine Doğu ve Batı ortalaması ‘Katılıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 36.5.
‘Bizim ülkemizin bugün en çok ihtiyacı olan Almanya’nın çıkarlarını yabancı ülkelere çok sert ve güçlü bir biçimde kabul ettirmek gerekir’ tezine Doğu ve Batı ortalaması ‘Katılıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 33.7.
‘İşsizlik artarsa, yabancılar ülkelerine geri gönderilmeli’ tezine ‘Katılıyorum’ diyenler yüzde 26.5.
‘Toplumdaki önemli kararlar lider kişilere bırakılmalı’ tezine katılanların oranı ise yüzde 57. ‘Huzursuzluk yaratanlar toplumda istenmediklerini çok daha sert hissetmeli’ diyenlerin oranı ise yüzde 86.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle