GeriAvrupa Almanların üçte ikisi AB dışı göçe karşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanların üçte ikisi AB dışı göçe karşı

Almanların üçte ikisi AB dışı göçe karşı
refid:28245922 ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan bir araştırmaya göre, Almanların yaklaşık üçte ikisinin (yüzde 61) AB dışından gelen göçe karşı olduğu ortaya çıktı.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Eurobarometer araştırma kurumuna hazırlattığı raporda, Almanların çoğunluğu AB dışı göçü çok önemli bir AB sorunu olarak gördüğü yer aldı. Almanlar için göç sorununu AB içerisindeki borçlar sorunundan da önde geliyor. AB genelinde AB dışı göçmenleri istemeyenlerin oranı ise yüzde 57.

İTALYANLARDA YÜZDE 75

AB dışından göçmenleri istemeyenlerin oranı İtalya’da yüzde 75 iken, bu oran Letonya’da yüzde 79, Slovakya’da yüzde 74 olarak saptandı. AB dışı göçe pek olumsuz bakmayanların ülkeleri ise İsveç yüzde 25, İngiltere yüzde 57 ve Fransa yüzde 58 ile araştırmada yer aldı.

AB İÇİ GÖÇE YAKLAŞIM

Avrupa Birliği ülkleri arasında AB içi göçe daha fazla sempati ile bakıyor. AB ülkeleri vatandaşlarının yüzde 52’si bu göçe olumlu bakarken, bu oran Almanlar’da yüzde 50 olarak saptandı. AB’lilerin yüzde 72’si AB vatandaşı olarak istenilen AB ülkesinde serbestçe yaşamayı iyi bulurken, bu oran Almanlar’da yüzde 76.

AB DIŞI GÖÇ OLUMSUZ DUYGULAR YARATIYOR

Ankete katılanlara yöneltilen “Sizce AB dışından gelen yasa dışı göç akımına karşı mücadelede daha fazla tedbirler alınmalı mıdır?” sorusuna Almanlar’ın yüzde 81’i “evet” yanıtı verdi.

AB Komisyon temsilcilerinden Richard Kühnel “göç konusu çok önemli bir konu haline geldi. Üçüncü Dünay ülkelerinden gelen göçmenleri daha iyi uyumu tüm ülkelerin ortak görevidir. Akdeniz üzerinden gelen mültecilerin korunması konusu da iyileştirilmedir. Bu konuda daha fazla çaba harcamalıyız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle