GeriAvrupa Almanlar parayı ‘ofis’e yatırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanlar parayı ‘ofis’e yatırdı

Almanlar parayı ‘ofis’e yatırdı

Almanya’da emlak fiyatları ve kira artışı durmuyor. 2018’de ülke genelinde konut fiyatları yüzde 8.2 oranında arttı. Berlin yüzde 15.2’yle zirve yaparken, başkenti yüzde 13.2 ile Frankfurt izledi.

EMLAK Komisyonu Merkezi (ZİA) tarafından yapılan araştırmaya göre ülke genelinde konut fiyatları metrekare başına ortalama bin 875 Euro. Emlak fiyatlarının en yüksek olduğu kent sıralamasında metrekare başına 12 bin Euro ile Münih birinci, 4 bin 350 Euro ile Frankfurt ikinci.
Emlak fiyatlarıyla birlikte kiralar da yükselişe devam ediyor. Kiraların en yüksek olduğu kentlerin başında yine Münih geliyor. Münih’te ortalama kira bedeli metrekare başına 16.54 Euro. İkinci sırada 13.16 Euro ile Stuttgart, üçüncü sırada 12.58 Euro ile Frankfurt geliyor. Kiraların metrekare başına 10 Euro üzerinde olduğu kentler arasında Mainz, Wiesbaden ve Darmstadt geliyor. ZİA’nın araştırmasına göre geçen yıl emlağa yapılan yatırım toplam 61.1 milyar Euro. Bir önceki yıla kıyasla yüzde 5.2 artış var. Emlak yatırımında yüzde 47.1’le en başta büro satışı geliyor. ZİA’nın araştırmasına göre emlak ve kira fiyatlarındaki artış devam edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle