GeriAvrupa Almanlar, e-devlet konusunda şüpheli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanlar, e-devlet konusunda şüpheli

Almanlar, e-devlet konusunda şüpheli
refid:29691926 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın e-devlet açılımı, İçişleri Bakanlığı'nda büyük bir bilirkişi heyeti tarafından incelendi. 5 yıldır e-devlet çerçevesinde incelemelerde Almanya’daki vatandaşların sistemden ve imkânlarından yeterince haberdar olmadıkları ortaya çıktı.

D21 inisiyatifinin yaptığı araştırmayı basına ve davetlilere tanıtan yetkili Robert Wieland, Hükümetin e-devleti hayata geçirme konusunda bir probleminin olmadığını söyledi. “Ancak bu uzun bir süreç gerektiriyor” ifadelerini kullanan Wieland, Hükümetin e-devlet çerçevesinde vatandaşın hizmetine sunduğu bir hizmeti yeterince tanıtıp reklamını yapmadığını söyledi.

Wieland, Almanya’da yaşayan vatandaşların son yıllarda gün ışığına çıkan NSA dinleme skandallarından sonra e-devlet hizmetlerine karşı daha bir şüpheyle yaklaştığını kaydetti.

Wieland, Alman halkının genel anlamda e-devlet hizmetlerinden faydalandığına da dikkat çekti. “Şayet hükümet veya belediyeler e-devlet kapsamında sundukları hizmetleri daha iyi tanıtıp güvenceli olduklarına dair vatandaşları bilinçlendirebilse, e-devlet hizmetinden daha çok vatandaş faydalanacaktır” dedi.

Hükümete yapması gereken işlemleri tarif ederken Wieland, “E-devlet projesi çok kapsamlı ve uzun yıllar sürecek olan bir proje. Bu kapsamda en önemlisi devlet birimlerinin kendi aralarında iyi bir irtibatının olması. Bu bağlantı sağlanamasa vatandaşa iyi bir e-devlet sunulamayacağının.” altını çizdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle