GeriAvrupa Alman televizyonundan Türkiye'ye şok IŞİD iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman televizyonundan Türkiye'ye şok IŞİD iddiası

Alman televizyonundan Türkiye'ye şok IŞİD iddiası
refid:27093091 ilişkili resim dosyası

Alman 1'inci devlet kanalı ARD, Avrupa’dan Suriye ve Irak’a giden IŞİD militanlarının İstanbul Fatih’te gayri resmi bürosunun bulunduğunu öne sürdü.

Avrupa Birliği Komisyonu üyeleriyle görüşen ARD muhabiri Ralph Sina'nın hazırladığı habere göre, Avrupa’dan IŞİD saflarına katılan en az 2 bin militan bulunuyor. Avrupa ülkelerinin 'IŞİD’in askere alma merkezi' haline geldiği öne sürülen haberde, Avrupa’dan giden militanların önce İstanbul’a uğradıkları belirtildi. Avrupalı istihbarat birimlerine dayandırılarak verilen haberde, militanların önce IŞİD’in Fatih’te bulunduğu iddia edilen bürosuna uğrayarak 400 dolar harcırah aldıkları ve Suriye’ye geçiş konusunda destek gördükleri öne sürüldü. Haberde militanların daha sonra Suriye’deki kamplarda ideolojik ve askeri eğitimden geçirilerek, IŞİD saflarında savaştıkları ve Avrupa’ya döndükleri belirtildi.

AVRUPA’DA EYLEM İÇİN EĞİTİLİYORLAR
IŞİD saflarında savaştıktan sonra tekrar Avrupa’ya dönen militanların Avrupa ülkelerinin güvenliğini tehlikeye attıklarına dikkati çeken AB Komisyonu yetkililerine göre, Avrupa’da normal işine gidip gelen ancak, yıllık izinlerini İstanbul ve Antalya üzerinden Suriye’ye giderek IŞİD kamplarında geçiren çok sayıda militan bulunuyor. Yetkililere göre şu anda pasif olan bu kişiler, IŞİD tarafından günü geldiğinde Avrupa’da eylem yapmak üzere eğitildi ve pusuda bekliyor. Haberde ayrıca AB yetkililerine dayanılarak, IŞİD saflarında savaşan 140 Hollandalı ve 385 Belçikalı militan bulunduğu da belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle