Alman savunma bakanına 'orduyu yenile' baskısı artıyor

Cihan
30.09.2014 - 16:12 | Son Güncelleme:

Alman Ordusu’nda teçhizat ve modernizasyon sorunu hükümet ortaklarını gerdi. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’e (CDU) 'bir an önce harekete geç' baskısı yaparken, bakan von der Leyen, sorunun kendi görev süresinde değil uzun yılların birikimi sonucu oluştuğunu söyledi.

Almanya’nın Kuzey Irak’ta Peşmergelere silah yardımı yapmaya karar vermesi sonrasında ordunun elindeki birçok uçak ve teçhizatın teknik sorunlarının olması ve Alman Ordusu’nun NATO’nun beklentilerini karşılayamayacak durumda olması ile ilgili başlayan tartışmalar hükümet ortaklarını gerdi.

Alman Ordusu’nun kriz bölgelerine teknik teçhizat eksikliği nedeniyle yeterince faydalı olamayacağını söyleyen SPD Parlamento Grubu Başkanı Thomas Oppermann, Savunma Bakanı von der Leyen’in eksiklikleri gidermek için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Savunma bakanının bütçe eksikliğini öne sürerek "Daha fazla paraya ihtiyaç var." açıklamasına karşı ise Oppermann, "Bakan von der Leyen elindeki bütçeyle iyi bir kalite yönetimi kabiliyetini ispatlamalı." dedi ve ek bütçe talebine destek vermedi.

Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ise suçlamaları kabul etmeyerek, Federal Ordu’daki teçhizat sorununun yılların birikimi ve ihmali olduğunu söyledi. Von der Leyen, "Uzun yıllar oluşmuş bir sorunu bir çırpıda çözemezsiniz. Burada büyük bir yapılanma var ve bunu zamanla çalışarak çözeceğiz." ifadelerini kullandı.

MERKEL‘DEN VON DER LEYEN’E DESTEK

Ordunun teçhizat eksikliği ve yetersiz olduğu tartışmalarına sessiz kalan Başbakan Angela Merkel, sözcüsü Steffen Seibert aracılığı ile açıklama yaptı. Merkel, bakan von der Leyen’e destek verdi.

Hükümet Sözcüsü Seibert, Merkel’in tartışma konusunu gündemine aldığını ve incelediğini söyledi. “Bu uzun yıllar içinde oluşan problemleri çözmek için ön şart“ diyen Seibert, von der Leyen’e hükümetin desteğinin tam olduğunu söyledi.

Almanya’da milli gelirin yüzde 1,29’unun savunma giderlerine harcandığını söyleyen Eski Genelkurmay Başkanı Harald Kujat ise NATO müttefiklerinin uzun zamandan beri ordudaki eksikliklerin giderrilmesini talep ettiğini ve bu kapsamda milli gelirin yüzde 2’sinin savunmaya ayrılması sözü verildiğini söyledi. Kujat, savunma bütçesinin on dördüncü sırada olduğunu dile getirdi.

SCHÄUBLE, EK BÜTÇEYE MESAFELİ

Savunma Bakanı von der Leyen’in sorunların çözümü için daha fazla maddi kaynağa ihtiyaç olduğu yönündeki açıklamaya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’den mesafeli açıklama geldi.

Schäuble, Alman Ordusu’nun sorunun paradan değil, ihtiyaç olan teçhizatı sanayi üreticilerinin hızlı şekilde teslim edemeyecek olmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Koalisyon ortağı SPD Genel Başkan Yardımcısı Thorsten Schäfer-Gümbel, savunma bütçesinin artırılmasına karşı çıktı. Von der Leyen’e “Daha az fotoğraf randevusu yapıp, daha fazla sorunla ilgilenmelisin“ mesajı veren Schäfer- Gümbel, Alman Ordusu’nun para değil yönetim sorunu olduğunu iddia etti.

Savunma Komisyonu Başkanı SPD’li Hans- Peter Bartels ise sorunun von der Leyen’den değil önceki bakanlar Karl-Theodor zu Güttenberg ve Thomas de Maiziere’nin de sorumluluğunda olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz hafta başlayan Alman Ordusu’nun teçhizat tartışmaları kapsamında ordunun elindeki birçok savaş uçağı ve helikopteriyle askeri teçhizatın bozuk olduğu veya modernizasyonunun yapılmadığı ortaya çıkmıştı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı