GeriAvrupa Alman öğrenciler Pisa testini ‘geçti’ ama düşüş var!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman öğrenciler Pisa testini ‘geçti’ ama düşüş var!

Alman öğrenciler Pisa testini ‘geçti’ ama düşüş var!

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yapılan 79 ülkede 15 yaş düzeyindeki 600 bin öğrencinin okuma, matematik ve fen alanlarındaki yetkinliğini ölçen Pisa testinde Alman öğrenciler, matematik ve okuduğunu anlamada ortalamanın üzerinde çıktı. Ancak bir önceki testle kıyaslandığında başarılarında düşüş olduğu açıklandı.

OECD üye ülkelerdeki öğrencilerin başarılarını ölçen en kapsamlı eğitim araştırmaları arasında gösterilen Pisa testinin sonucuna göre en başarılı ülkeler arasında Singapur, Hong Kong, Japonya, Estonya, Kanada ve Finlandiya geliyor. Araştırmayı yapan yetkililer, OECD ülkelerindeki öğrencilerin başarısının düşmesinin nedenleri arasında mülteci çocuklarının da okul sisteminde yer almasını gösteriyor. 79 ülkede 600 bin öğrencinin olduğu Pisa testine Almanya’dan 5 bin 500 öğrenci katıldı. Testin sonuçlarına göre diğer ülkelerde olduğu gibi Almanya’da da okuduğunu anlamada kızlar, matematikte ise erkeler daha başarılı çıktı.

BAŞARISIZ OLANLAR YÜZDE 20
Almanya açısından Pisa testinin en korkutucu sonuçlarından biri ise 15 yaşındaki her 5 öğrenciden biri okuduğunu anlamıyor. Matematik, kimya ve fizik derslerinde durumu çok başarısız olanların oranı da yüzde 20 olarak açıklandı. 2000 yılından beri öğrencilerin matematik, okuyup anlama, fizik ve kimya gibi derslerdeki performansları ölçülüyor ve 79 ülkedeki sonuçlar birbiriyle karşılaştırılıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle