GeriAvrupa Alman hükümetinde ‘yorum’ kavgası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman hükümetinde ‘yorum’ kavgası

Alman hükümetinde ‘yorum’ kavgası

Almanya’da zar zor kurulan büyük koalisyon daha tam işe başlamadan kavgaya başladı. Hükümetin küçük ortağı CSU, mültecilerde aile birleşimi kontenjanını azaltmak istiyor.

ALMANYA’da genel seçimlerden yaklaşık altı ay sonra hükümet kurulabildi. Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında koalisyon sözleşmesinde mültecilerin aile birleşimi konusunda ayda en fazla bin kişi üzerinde anlaşma sağlandı. Ancak koalisyon ortakları arasında bu maddenin yorumunda anlaşmazlık çıktı.
Ayda binin altında aile birleşimi durumunda, kalan açık sonraki aylara eklenecek mi? Hükümetin küçük ortağı CSU, bu soruya “Hayır” diyor. SPD ise açığın bir sonraki ayda alınacak aile birleşimine eklenmesi gerektiği görüşünde.
CSU Grup Başkanı Alexander Dobrindt, koalisyon sözleşmesinin çok net olduğunu ve ayda en fazla bin aile birleşimiyle sınırlandığını belirtti ve açık kalması durumunda bunun bir sonraki aya eklenemeyeceğini söyledi.

SPD: KABUL ETMEYİZ
SPD Başkan Yardımcısı Ralf Stegner ise “SPD, kontenjanın küçültülmesine kesinlikle karşı. Eğer bir ay içinde bin aile birleşimi sağlanmazsa, kalan sayı sonraki aylara eklenir. Aksi takdirde bürokratik geciktirmelerle aile birleşimi siyasi olarak engellenir” dedi.
Uzmanlar ise koalisyon sözleşmesinde ‘bir ay içinde kullanılmayan kontenjan sona erer’ diye bir madde bulunmadığı, CSU’nun bu konuyu seçim kampanyası yapmak istediği görüşünde.

KABİNE BU KONUYU GÖRÜŞECEK
Merkel kabinesi salı günü Meseberg Sarayı’nda toplanarak, iki gün boyunca, çalışma programını ele alacak. Aile birleşimi kavgasının oturumda önemli yer tutması bekleniyor.
SPD Grup Başkanı Andrea Nahles, ayrıca İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Sağlık Bakanı Jens Spahn’ı kendi siyasi profilini güçlendirmek için koalisyonda ayrı baş çekmekle suçladı. Nahles, Merkel’i iki bakana müdahale etmeye çağırdı.
İçişleri Bakanı Seehofer, “İslam Almanya’ya ait” değil sözüyle koalisyon içinde yoğun tartışma yaratmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle