GeriAvrupa Alman Bakan: 'Müzakereler yavaş ilerliyor’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman Bakan: 'Müzakereler yavaş ilerliyor’

Alman Bakan: 'Müzakereler yavaş ilerliyor’
refid:29452909 ilişkili resim dosyası

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran ile yürütülen müzakerelerin yavaş ilerlediğini söyledi.

Steinmeier, gazetecilere yaptığı açıklamada, "müzakerelerin çok yavaş ilerlediğini" söyledi. Bütün tarafların sonuca ulaşmak istediğini ve sorunların çözülmeye çalışıldığını kaydeden Steinmeier, “Küçük ve büyük engeller var ve bunları gidermeye çalışıyoruz. Anlaşmaya doğru giden son adımlar çok zor olacak” diye konuştu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise siyasal sorunları gözden geçireceklerini belirterek, “İlerliyoruz ancak henüz son noktaya gelmedik” ifadelerini kullandı.

Mogherini, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Yukiya Amano'nun Tahran ziyaretinin "çok önemli" olduğunu da vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius ise sorunlu alanların çözülmesi için çok fazla çalışılması gerektiğini belirterek, “Bazı noktalarda henüz ilerleme yok” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bir anlaşmaya sağlanacağı konusunda umutlu olduğunu belirterek, "7 Temmuz öncesinde bir anlaşmayı yüksek ihtimal görüyorum” diye konuştu. Müzakerelerin 7 Temmuz’a kadar sürmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle