Alkollü içecek servisi yapmayı reddetti şimdi çalıştığı şirketi dava ediyor

Hürriyet Haber
07.09.2015 - 12:09 | Son Güncelleme:

ABD merkezli havayolu şirketi Express Jet için çalıştığı sırada İslam dinine geçen hostes Charee Stanley, alkol servisi yapmayı reddedince 12 aylığına işinden uzaklaştırıldı ve işini tamamen kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. İnancı nedeniyle ayrımcılığa uğradığını iddia eden Stanley şirkete dava açtı.

CBS News üç yıldır Express Jet için hostes olarak çalışan Stanley’in iki yıl önce İslam dinine geçtiğini ancak alkol servisi yapmanın şeriat kurallarına aykırı olduğunu geçen yıl öğrendiğini söyledi.

Alkol servisi ile ilgili İslami kuralları öğrendikten sonra Stanley’nin üstlerine giderek yaşadığı çelişkiyi bildirdiği ve iş arkadaşları ile bu sorunu çözecek bir düzenleme yapması yönünde tavsiye aldığı belirtildi.

Bunun üzerine Stanley’in bir süre alkol servisine katılmadan işini yapmaya devam ettiği ancak bir başka hostesin onu yönetime şikayet etmesi üzerine işinden uzaklaştırıldığı açıklandı.

CNN, şikayette bulunan hostesin Stanley’in alkol servisi yapmamasını eleştirmenin yanı sıra “Onun başörtüsü taktığına ve içinde yabancı dilde yazılar olan bir kitap taşıdığına” da dikkat çektiğini söyledi.

Stanley’in avukatları hostesin dini inançları nedeniyle ayrımcılığa uğradığını ve ExpressJet’in iş koşullarını makul ölçüler kapsamında hostesin inançlarına uygun hale getirmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Salı günü bir basın toplantısı düzenleyen Stanley “Ben dinimin kurallarını yerine getirmekle hayatımı kazanmak arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılmamalıyım” dedi.

Etiketler: akol servisi , inancı
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı