GeriAvrupa Alâeddin’in sihirli lambası Almanya’da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alâeddin’in sihirli lambası Almanya’da

Alâeddin’in sihirli lambası Almanya’da

Almanya’nın 47 bin nüfuslu Lahr kentinde ülkenin en büyük açık hava fuarı ‘Chrysantenthema’ (Kasımpatı) bu yıl 18. kez kapılarını halka açtı. 17 Ekim tarihinde açılan fuar- 8 Kasım tarihine kadar 400 bine yakın ziyaretçi bekliyor.

Her yıl fuara katılan 250 üyeli 1982 yılında kurulan Türk derneği Ulu Camii yönetimi değişik konularda rengarenk kasımpatı çiçeklerinden hazırladığı eserlerle fuarda üç kez birincilik kazandı.

İki bin civarında yurttaşımızın yaşadığı Lahr kentinde büyük ilgi gören fuarda Türk derneği bugüne kadar kasımpatı çiçeklerinden ‘İstanbul Boğaz Köprüsü’, ‘İstanbul Sultanahmet Meydanında Alman Çeşmesi’, ‘ Bezmialem Valide Sultan Camii’, ‘İbrik’, ‘Mevlana’, ‘Semazen’, ‘Sihirli Lamba’, ‘Dünya Küresi’, ‘Uçan Halı’, ‘Futbol Stadyumu’, ‘Halı dokuyan Kadın’ gibi çok sayıda başarılı eserlere imza atmıştı.

Fuarın bu yılki konusu ‘Diyarda Periler ve Cüceler’ konusuna özel Türk derneği 18 metrekare büyüklüğünde sarı, bordo, beyaz renklerinde 8 bine yakın kasımpatı çiçeğinden ‘Aladdin ve Sihirli Lambasını hazırladı. Kasımpatından yapılan Aladdin ve Sihirli Lambasın arkasında Konya Mevlana Camisi dekore edildi.

Dernek başkanı Hasan Babur, yardımcısı Turgay Kara ‘ yaklaşık iki hafta çalıştık, dernek üyeleri, kadınlar kolu büyük destek verdi. Üç kez fuarda birincilik kazanmamız bizi her yıl daha iyi çalışmaya teşvik ediyor. Bu yılın konusuna göre bin bir gece masalların efsanesi olan Aladdin ve Sihirli Lambası’nı yapmaya karar verdik. Umarız yine birinci seçiliriz’ diye konuştular.

Lahr Belediyesi tarafından fuar için Hollanda’dan getirilen sonbahar ve kış mevsimin simge çiçeği kasımpatı, yıldız çiçekleri yeşil çimenler üzerinde rengarenk görüntüsü fuarı gezenleri adeta büyülüyor.

Binaların dış cephesi ve esnaf dükkanları kasımpatı çiçekleriyle bezendi.

Fuar’da 12 bin çiçek açan çalılar, 500 çağlayanı andıran kasımpatılar, 50 kasımpatı piramitleri, sisli, kapalı sonbahar mevsimine renk kattı.

Her gün değişik müzik konserleri fuarı gezenleri doyasıya eğlendiriyor. Fuar’ı gezmek için Avrupa’nın dört bir yanından Lahr kentine gelenler Türk derneğin sergilediği eserleri büyük bir beğeniyle izliyor.

Türk kültür ve geleneklerini fuarda tanıtan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Ulu Camii yönetimi, Lahr belediyesi tarafından çok kez ödül kazanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle