GeriAvrupa Akciğer kanseri testi geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akciğer kanseri testi geliyor

Akciğer kanseri testi geliyor
refid:27707166 ilişkili resim dosyası

İngiltere’deki University College London’dan bilim insanları sigara bağımlılarının akciğer kanserine yakalanma riskini ölçen yeni bir test geliştirdiklerini açıkladı.

Uzmanlar akciğer kanserine yakalanma riski taşıyan kişilerin ağız ve burunlarından alınan hücre örneklerinin kızılötesi ışınlara sağlıklı insanlardan alınan örneklerden daha farklı tepki gösterdiğini keşfettiklerini belirtti ve bu keşif sayesinde geliştirilen basit ve ucuz testin gelecekte binlerce hayat kurtaracağını umduklarını söyledi.

Testi yarısına akciğer kanseri teşhisi konulmuş 76 sigara tiryakisi üzerinde deneyen bilim insanları, hangi deneklerin kanser olduğunu %80 doğruluk payı ile tespit etmeyi başardıklarını açıkladı.

Testin doktor muayenelerinde hatta eczanelerde kolaylıkla uygulanabileceğini ve hastalara hiç bir rahatsızlık vermeyeceğini belirten araştırmacılar bu test sayesinde bir çok akciğer kanseri vakasına hiç olmadığı kadar erken teşhis konulabileceğini söyledi.

Uzmanlar bu testin henüz sağlıklı olmasına rağmen yüksek oranda akciğer kanseri riski taşıyan kişilerin de uyarılıp önleyici tedavilere yönlendirilmesini mümkün kılacağını belirtti.

Araştırma ile ilgili detaylar British Thoracic Society’nin Londra’daki kongresinde açıklandı.

Testlerin ne zaman kullanıma gireceği ile ilgili bir tahminde bulunulmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle