GeriAvrupa Aile Bakanı Giffey intihal yaptı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aile Bakanı Giffey intihal yaptı mı?

Aile Bakanı Giffey intihal yaptı mı?

Berlin Hür Üniversitesi’nde eğitim gördüğü sırada 205 sayfalık doktora tezinin 49 sayfasında intihal yapmakla suçlanan SPD’li Federal Aile Bakanı Franziska Giffey’e baskılar artıyor.

SPD’nin gelecekteki önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen ve partiye şekil verecek politikacılar arasında gösterilen Federal Aile Bakanı Franziska Giffey, intihal suçlamaları nedeniyle çok zor günler geçiriyor. Giffey’e yönelik intihal suçlamalarından sonra üniversitenin harekete geçmesi bekleniyor. Giffey’in şimdiye kadar 73 bilgiyi kaynak göstermeden kullandığının ispatlandığı ileri sürülüyor. 205 sayfalık tezin 49 sayfasında intihal yapmakla suçlanan Giffey’in, doktora çalışmasında yapılan incelemede 36 farklı bilgiyi belirgin bir şekilde alıntı yaptığını belirtmediği de iddia ediliyor.

ÜNİVERSİTE KARAR VERECEK
İddiaların doğru olup olmadığına ise Giffey’in doktorasını tamamladığı Berlin Hür Üniversitesi’nin yönetimi karar verecek. Eğer incelemeye değer bulunup intihal ispatlanırsa, Giffey’den unvanı geri alınacak. Bu durumda da SPD’li politikacının bakanlık koltuğunda oturması çok kolay olmayacak. Giffey 2005-2009 yılları arasında ‘Avrupa yurttaşlığına giden yol - Avrupa Komisyonu’nun sivil topluma katılım politikası’ başlıklı doktora çalışması yapmıştı. İddiaları yalanlayan Aile Bakanı Giffey ise, “Bilgimin ve inancımın en iyisini yazdım” sözleriyle doktora çalışmasınında intihal yapmadığını söyledi.

GUTTENBERG BAKANLIKTAN OLMUŞTU
Almanya’da daha önce CSU’lu Karl-Theodor zu Guttenberg ile Eğitim Bakanı Annette Schavan da intihal ile suçlanmıştı. Guttenberg, Federal Savunma Bakanı olduğu sırada doktora tezinde intihal yaptığı gerekçesiyle hem bakanlık koltuğunu hem de doktora unvanını kaybetmişti. Zu Guttenberg, parlak bir siyasetçiyken politikadan da kopmak zorunda kalmıştı.
Annette Schavan ise üniversitenin yaptığı incelemeden sonra doktor unvanını kaybetmiş ancak bakanlık koltuğunu korumuştu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle