GeriAvrupa AIDS nasıl ortaya çıktı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AIDS nasıl ortaya çıktı?

AIDS nasıl ortaya çıktı?
refid:28275375 ilişkili resim dosyası

ABD’li ünlü yazar David Quammen, “Şempanze ve Nehir: AIDS Afrika ormanlarında nasıl ortaya çıktı” başlıklı son kitabında AIDS virüsünün ilk kez 1908 yılında Kamerun’da ortaya çıktığını iddia etti.

Hastalıkla ilgili tüm kayıtları ve genetik verileri incelediğini söyleyen Quammen, yaklaşık yüz yıl önce bir avcının Kamerun’daki ormanlık bir bölgede bir şempanzeyi öldürüp kestikten sonra AIDS benzer ibir bağışıklık sistemi hastalığına yakalandığını tespit ettiğini açıkladı.

Kitabı hakkında New York Post gazetesine konuşan yazar, avcının cinsel ilişki yoluyla hastalığı en az bir kişiye bulaştırdığını ve virüsün yavaş yavaş 1910-20 yılları arasında Kongo’nun başkenti Kinşasa’ya ulaştığını belirtti.

Kinşasa’da tropik hastalıkları tedavi eden doktorların şırıngaları tekrar tekrar kullandığını belirten Quammen bu sayede 1920-50 yılları arasında virüsün yüzlerce kişiye bulaştığını söyledi.

Yazar, 1960’lı yıllarda Belçika’nın Kongo’ya özgürlüğünü vermesinin ardından Fransızca bilen yerlilerin topluca kıta Avrupa’sına göç etmeye başladığını ve beraberlerinde M Grubu, B alttipi HIV-1 virüsünü de getirdiklerini açıkladı.

Virüsün 1969 yılında ABD’ye ulaştığını söyleyen yazar 1980 yılında eşcinsel erkeklerin zayıf bağışıklık sistemleri nedeniyle sıklıkla zatüreye yakalandığını fark eden doktorların AIDS’i keşfettiğini belirtti.

Quammen’in kitabından önce Gaëtan Dugas isimli Kanadalı eşcinsel bir kabin görevlisinin HIV virüsünü ABD’ye getiren isim olduğuna inanılıyordu. Ancak Quammen, Dugas henüz bir çocukken virüsün çoktan ABD’ye ulaşmış olduğuna emin olduğunu söyledi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle